Kuriozity ze světa krimi

Francouzská a skotská policie si v říjnu 2019 uřízla pořádnou ostudu! V pátek dvanáctého byl totiž na letišti ve skotském Glasgow zadržen muž, který měl být údajně podezřelým jménem Xavier Dupont de Ligonnès. Ten měl v roce 2011 zavraždit pět členů své rodiny, které pak spolu se dvěma zabitými psy, zakopal pod terasou rodinného domu ve francouzském Nantes, načež prchnul a začal se před policií skrývat. Již za dva dny po zadržení muže na letišti však museli policisté oznámit, že se ukvapili, a že v případě zadrženého jde jinou osobou, než o hledaného muže. Šlo o člověka, který s případem neměl zhola nic společného. Neměl shodné otisky prstů, neodpovídala podoba a následně ani DNA. Chybou mělo být nesprávné prvotní srovnání otisků prstů a přílišná "horlivost" při činění závěrů. Což o to, mýlit se je lidské a to samozřejmě platí i pro policisty. Horší je to, že o zadržení "podezřelého" mnohonásobného vraha mezitím informovala média po celém světě, což si příslušné policejní orgány určitě za rámeček nedají. Skotské a francouzské policii teď nezbývá, než se dohadovat, kdo za onu ostudu může větší měrou. Podezřelý z pětinásobné vraždy, Xavier Dupont de Ligonnès, mezitím stále uniká. Ne nadarmo se říká: dvakrát měř a jednou řež!.... více zde a zde. (11/2019)

Xavier Dupont de Ligonnès

Znáte to přísloví, „tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne“? Tak přesně podle něj skončil život pětatřicetileté mexické krásky jménem Claudia Ochoa Felix, která patřila mezi šéfy mexického gangu jménem Los Ántrax. Jeho hlavní činností spočívala především ve vykonávání nájemných vražd pro mocný drogový kartel Sinaloa, který dříve vedl, dnes již zadržený, Joaquín „El Chapo“ Guzmán. Žena se třemi potomky byla manželkou muže, který pracoval jako dealer právě pro kartel Sinaloa a zároveň byla milenkou tehdejšího šéfa Los Ántrax. Po jeho zadržení pak údajně vedení gangu převzala. Žena, která měla na Instagramu (clau8af) přes 300 000 followerů, a které se přezdívalo také „Kim Kardashian zločinu“, byla nalezena mrtvá v průběhu září 2019 ve svém domě. Ač příčina úmrtí nebyla doposud publikována, bylo zjištěno, že v době smrti měla v krvi alkohol a další drogy. Za jejím skonem tak může stát jak náhodné úmrtí (např. udušení v důsledku vdechnutí zvratků), tak i cizí zavinění. Pro druhé svědčí hlavně to, jaký styl život vedla, kdy pouhý měsíc před svojí smrtí jen náhodou unikla atentátu, když si ji nájemný vrah spletl s jinou ženou. Buď jak buď ne nadarmo se říká: "s čím kdo zachází, tím také schází". My nad osudem této ženy rozhodně truchlit nebudeme.... více zde a zde. (10/2019)

Caludia Ochoa Felix

Případ se odehrál v roce 2013, kdy se jeden čínský podnikatel rozhodl zbavit svého konkurenta. Napadlo ho tedy, že jej nechá zavraždit a v této záležitosti si najal profesionálního zabijáka, který měl za odstranění nepohodlné osoby obdržet v přepočtu asi 6,5 milionů Kč. Nájemnému vrahovi se však příliš nechtělo "špinit si ruce", a tak si za část slíbené odměny najal na samotnou vraždu další osobu. Problém byl ten, že stejná úvaha napadla další tři oslovené osoby... Částka za provedení činu se tak dále drobila, až byl nakonec osloven v pořadí již pátý vykonavatel, který byl naštěstí ještě vynalézavější a napadlo ho oslovit svoji oběť se žádostí, že vraždu budou předstírat. Vystrašený podnikatel se s celou záležitostí pochopitelně obrátil na policii a ta všechny zúčastněné zatknula. V říjnu 2019 soud "šikovné" výtečníky odměnil tresty odnětí svobody od 2 a půl roku do pěti let. Nejvyšší trest dostal objednatel vraždy a první oslovený "hitman". Naopak s nejmenším trestem vyváznul poslední oslovený nájemný vrah, kterého napadlo místo zabíjení raději konspirovat. "Profi vrahům" a muži, který si je najal, tak zůstaly oči pro pláč, zatímco veřejnost se může zmíněným "vychytralým" zločincům smát. Škoda jen poměrně nízkých trestů, mohlo být ještě veseleji .... více zde a zde. (10/2019)

Pachatelé před soudem

Obrovskou tragédií skončil v říjnu 2019 vtip, který se rozhodl připravit pro svého tchána sedmatřicetiletý Nor jménem Christopher Bergan. Toho napadlo, že vystraší jedenašedesátiletého Richarda Dennise tím, že se schová na jeho zahradě do křoví a následně na svého tchána vybafne. Bohužel toho dne, jen pár hodin předtím, se jedenašedesátiletý muž ošklivě pohádal s jedním ze svých dalších příbuzných, který mu pak večer několikrát zlostně bušil na dveře. Muž tedy byl ve střehu a po ruce měl pro jistotu svoji zbraň. Nor, který právě přijel do USA nejprve zabušil na dveře svého tchána, aby se následně schoval. Když vystrašený muž otevřel, Nor vyskočil ze křoví a zařval na něj. Ozbrojený muž se instinktivně pozvedl zbraň a vystřelil. Ke smůle všech měl tak dobrou mušku, že jedinou ranou svého zetě usmrtil. Šerif města, ve  kterém k tragédii došlo prohlásil, že šlo o hrozné neštěstí a dodal, že muž kvůli okolnostem případu nebude stíhán. Přátelé zastřeleného muže pak viní z celé události především kulturu zbraní v USA. Ať už za incident může neuvážlivé užívání zbraní, či pouhá shoda okolností, kdy si Nor vybral na svůj žert nevhodný den, jde o strašlivou tragédii pro celou rodinu. ...více zde. (10/2019)