Masoví vrazi ze zahraničí
Jdi na obsah Jdi na menu
 


Masoví vrazi v zahraničí

5. 4. 2015

Masoví vrazi ze zahraničí

(řazeno chronologicky)

 

Charles Joseph Whitman (USA) (24. 6. 1941 – 1. 8. 1966)

charleswhitman1963.jpg

Tento student inženýrství a bývalý voják námořní pěchoty USA, v době útoku pětadvacetiletý, zastřelil 1.8.1966 v Austinu v Texasu 16 osob a dalších 32 lidí zranil. Whitman nejprve usmrtil ve společném domě svojí matku a manželku, načež se přesunul do kampusu Texaské státní univerzity v Austinu. Zde se prostřílel do centrální budovy a zaujal místo na vrcholu 28 patrové věže. Odtud pak ostřeloval celé okolí, dokud nebyl zastřelen příslušníky policie. Pachatel byl vyzbrojen několika puškami pro odstřelovače, brokovnicí a několika pistolemi. Motiv činu je neznámý. Příčinami mohly být jak osobní a rodinné problémy Whitmana, tak například i nádor na mozku, který byl tomuto masovému vrahovi zjištěn.

 

 

Woo Bum-kon (Jižní Korea) (24.2.1955 – 27. 4. 1982)

woo_bum-kon.jpg

Woo Bum-kon byl jihokorejský policista, který v noci z 26. na 27. 4. 1982 v několika vesnicích na jihu země zavraždil celkem 56 lidí a 35 dalších zranil. Bývalý voják a v době vražedné vlny policista se vyzbrojil několika granáty, dvěma poloautomatickými puškami a poté, oblečen do uniformy, chodil vesnici od vesnice a vraždil náhodné lidi. Když se ho nad ránem podařilo v jedné z vesnic policii obklíčit, obklopen několika rukojmími spáchal sebevraždu odpálením granátu. Jde o druhý nejhorší útok osamělého střelce v novodobé historii, hned po masakru A. Breivika(Norsko). V pozadí činu stála ostrá hádka s přítelkyní, která se odehrála těsně před touto krvavou nocí. Woo Bum-kon, dle přítelkyně, rovněž trpěl „komplexem méněcennosti“ a těžce nesl komentáře vesničanů o jejich soužití v nesezdaném stavu.

 

 

Patrick Sherrill (USA) (13. 11. 1941 – 20. 8. 1986)

patrick-sherrill-000.jpg

20. srpna 1986 brzy ráno vtrhnul tento pětačtyřicetiletý muž na poštovní úřad v Edmondu ve státě Oklahoma, kde sám pracoval. Zde, vyzbrojený třemi pistolemi, za zhruba 15 minut usmrtil 14 spolupracovníků a dalších 6 postřelil. Nakonec zbraň obrátil sám proti sobě. Motiv činu není zřejmý, v pozadí činu však údajně stály manželské problémy a také problémy na pracovišti, kde mu byla den před hrůzným činem udělena důtka.

 

 

Michael Robert Ryan (VB) (18. 5. 1960 – 19. 8. 1987)

micheal-ryan-004.jpg

16 obětí na životech a dalších 15 zraněných si vyžádal vražedný záchvat Michaela Ryana, který se odehrál 19. 8. 1987 v britském Hungerford v Berkshire. Toho dne se sedmadvacetiletý Rayn vyzbrojil pistolí a dvěma poloautomatickými puškami a na různých místech postupně usmrtil výše uvedený počet obětí, mezi nimiž byla i Raynova matka. Zhruba po šesti hodinách od začátku běsnění tento záchvatovitý vrah spáchal sebevraždu. Motiv činu nebyl ani pozdějším vyšetřováním zjištěn. Pachatel byl jako velké procento masových a záchvatovitých vrahů samotářem.

 

 

Éric Borel (Francie) (11. 12. 1978- 24. 9. 1995)

ericborel.jpg

Šestnáctiletý francouzský středoškolský student, který během dvou dnů v září roku 1995 zavraždil 15 lidí a 4 osoby zranil. Tento spree killer nejprve 23. září usmrtil nevlastního otce a bratra, poté vyčkal na příchod vlastní matky a rovněž jí zastřelil. Druhý den se vyzbrojený loveckou puškou a kapsami plnými nábojů vydal pěšky do města a tam zavraždil dalších 12 lidí. Nakonec spáchal sebevraždu.  V pozadí činu stály jak vnitřní faktory na straně pachatele, tak i rodinné problémy.

 

 

Martin John Bryant (Austrálie) (narozen 7. 5. 1967)

martin_john_bryant.jpg

Tehdy 28letý Martin Bryant ve dnech 28. – 29. dubna 1996 usmrtil během otřesné „vražedné vlny“(čin nebyl spáchán na jednom místě) v australském Port Arthur  v Tasmanii celkem 35 osob a dalších 23 zranil. Šlo tak v počtu obětí o třetí nejhorší útok osamělého střelce v historii!(nelichotivé „prvenství“ drží Anders Breivik – 77 obětí (2011), druhý nejhorší masakr má na svědomí Woo Bum-kon -56 obětí(1982) – viz výše). Bryant útočil pomocí dvou poloautomatických pušek, v průběhu vražedného záchvatu byl dopaden. Následně byl odsouzen k odnětí svobody na doživotí bez možnosti podmínečného propuštění – v současnosti je umístěn v lékařském zařízení, provozovaném ministerstvem zdravotnictví, na hlídaném psychiatrickém oddělení.  V pozadí tohoto krveprolití pravděpodobně stojí především vnitřní faktory v osobě pachatele. Za zmínku stojí, že Bryant má IQ kolem 66 bodů, což je hluboce pod průměrem běžné populace.

 

 

Eric Harris, Dylan Klebold (USA) (E.H. : 9. 4. 1981 – 20. 4. 1999, D.K.:11. 9. 1981 – 20. 4. 1999)

eric_harris_and_dylan_klebold.jpg

20. dubna 1999 vstoupili tito dva osmnáctiletí vrazi, po zuby ozbrojeni - od nožů, přes brokovnice, poloautomatický samopal, až po výbušniny, na půdu Columbinské střední školy, kterou sami navštěvovali a rozpoutali vražedný masakr. V něm bylo usmrceno 13 osob a dalších 24 bylo zraněno. Oba pachatelé po útoku spáchali sebevraždu. Příčiny a motivy tohoto činu jsou různé a je třeba v nich zohlednit mnoho faktorů (ostatně stejně jako u všech případů zde na webu). Svoji roli hrály jak vnitřních faktory v podobě psychických problémů pachatelů, tak i vnější, kdy byli údajně ve škole šikanováni a vražedný akt plnil zřejmě funkci msty. 

 

 

Friedrich Heinz Leibacher (Švýcarsko) (21. 7. 1944 - 27. 9. 2001)

friedrich_leibacher.jpg

Dříve několikrát soudně trestaný muž se dne 27. 9. 2001 převlékl za policistu a vyzbrojen útočnou puškou, brokovnicí a dvěma pistolemi se mu podařilo vniknout do parlamentu švýcarského kantonu Zug. V něm tento sedmapadesátiletý muž vypálil více než 90 ran, jimiž zavraždil 14 osob a dalších 18 lidí zranil. Nakonec zde odpálil malou podomácku vyrobenou bombu a pomocí pistole spáchal sebevraždu. Tento nejhorší švýcarský masový vrah psal často písemné stížnosti tamním úřadům a cítil se jimi šikanovaný. S postupem času začal věřit, že je terčem vládní konspirace. Zanechal dopis na rozloučenou, ve kterém svůj útok označil za „den hněvu vůči mafii kantonu Zug“.

 

 

Robert Steinhäuser (Německo) (1983- 22.4.2002)

robertsteinhuser.jpg

22. dubna 2002 vtrhnul devatenáctiletý Robert Steinhäuser do Gutenbergova gymnázia v německém Erfurtu, kde až do podzimu předešlého roku, než byl vyloučen za falšování lékařského potvrzení, sám studoval. Za pomoci brokovnice a pistole zde poté zastřelil 16 osob (13 zaměstnanců gymnázia, 2 studenty a jednoho policistu), k tomu 1 další osobu zranil. Na konci svého běsnění spáchal sebevraždu. Motivem byla pravděpodobně právě msta za Steinhäuserovo vyloučení ze školy, které se odehrálo 8 měsíců před útokem.

 

 

Seung-Hui Cho (USA) (18.1.1984 – 16. 4. 2007)

seung-hui-cho.jpg

Tento třiadvacetiletý,původem jihokorejský, vysokoškolský student a masový vrah, vstoupil dne 16. 4. 2007 do budovy Polytechnického institutu státní univerzity v Blacksburgu ve státě Virginie a zde zastřelil 32 osob (studentů a vyučujících) a dalších 17 osob postřelil. K tomu se dalších 6 osob zranilo při skoku z okna ve snaze uniknout šílenému střelci. Útočník byl vyzbrojen dvěma pistolemi. Motivem činu byla zřejmě msta společnosti, když pachatel  ve svých zápiscích kritizoval „zhýralost“ , „děti zbohatlíků“ apod. V pozadí však stály taktéž psychické problémy pachatele.

 

 

Adam Peter Lanza (USA) (22. 4 1992 – 14. 12. 2012)

adam-lanza.jpg

Tento dvacetiletý masový vrah zaútočil 14. prosince 2012, vyzbrojený samopalem a pistolí, na základní školu Sandy Hook  v Newtownu, ve státě Connecticut.  Jeho školní běsnění nepřežilo 26 osob (20 dětí, 6 dospělých), k tomu dvě další osoby byly zraněny. Před tímto hrůzným činem Laza stačil ještě zavraždit svoji matku v jejich společném domě. Nakonec  se Lanza sám zabil střelou do hlavy.  Ač se jedná v počtu obětí o nejhorší střelecký útok na základní či střední škole v USA a Lanza útok plánoval, z vyšetřování nevyplynul pachatelův konkrétní motiv k činu. K otřesnému činu vedli zřejmě především vnitřní faktory v osobnosti a psychice pachatele. Za zmínku stojí, že Lanza byl posedlý podobnými školními masakry, obzvláště tím na Columbine High School (viz výše).

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kdo je zodpovědný?

(User, 3. 1. 2018 12:57)

Bylo by opravdu moc fajn, kdyby se článek alespoň trochu dotkl té skutečnosti, že většina těch mladých vrahů byla na psychoprášcích. Některé studie ukazují, že jen díky těmto medikamentum se z nich vrazi stali. Bohužel tyto pilulky se používají i u nás....
viz. článek v int.novinách Protiproud.

Trest smrti pro masové vrahy a vraždící pedofily

(Alla Dobkowská, 4. 2. 2017 17:09)

Kdyby se báli trestu smrti tak by si to určitě rozmysleli vraždit .Ve státech kde zrušili trest smrti si ony státy tyto zrůdy úplně zaslouží ,aby se jiim tam namnožili. Když s tím nebudou dělat nic,aby ochránili obyvatele.Jen obnovení trestu smrti by ty vraždy omezili ,když ne vymýtili.

Re: Trest smrti pro masové vrahy a vraždící pedofily

(Adolf, 1. 6. 2017 10:22)

Ty si piča

Re: Trest smrti pro masové vrahy a vraždící pedofily

(Gotvald, 6. 8. 2017 22:31)

Trest smrti stale je len sa nedava casto
Robia s tym to ze ich davaju do vezenia.

Sprav si v tom nejaky prehlad a nebud hned zo zacatku pica

SERIALKILLERS

(LUCIANO, 3. 11. 2016 6:53)

Jsou lide jako vetsina z nas..Jen neumi krotit emoce..

Nové články

(Ketrin, 26. 4. 2015 11:53)

Děkuju moc za nové články. Přečetla jsem je jedním dechem. Skvělé stránky, vždy je pročítám se zhrozením a fascinací...

P.S. Jsem hrozně naivní, ale ta Olga Hepnarová u nás se mi k takovému činu nehodí. I když do Teda Bundyho bych taky neřekla, že byl vrah. :-D