top of page

Miroslav Lehotský

11. 6. 2020 (aktualizováno 30. 8. 2022)

Miroslav Lehotský - Slovenský sériový vrah odsouzený na doživotí za spáchání tří  vražd, které se odehrály mezi lety 2010 - 2012. Lehotský byl v roce 2017 zadržen a odsouzen k pětilétému vězení v souvislosti s jiným trestným činem. V dubnu 2021 byl odsouzen za to, že měl postupně usmrtit svoji partnerku (2010), manžela své milenky (2011) a opět další partnerku (2012). Spolu s poslední obětí měla navíc zmizet i její jeden a půl roku stará dcera. Ta je dodnes nezvěstná, navíc existuje podezření, že Lehotský mohl usmrtit nejen ji, ale i další oběti...

  • Narozen: 1979

  • Dnes: doživotí

  • Stát: Slovensko

  • Počet obětí: 3+

  • Unikal: 7 let

  • Vražedná aktivita:2010 - 2012

  • Trest: doživotí

  • Přezdívka: "Zliechovská bestie"

Miroslav Lehotský.jpg

Sériový vrah? NAKA ukončila vyšetřování muže, který má podle vyšetřovatelů na svědomí tři lidské životy.“ - těmito slovy začínal status, který 21. 5. 2020 zveřejnila Policie Slovenské republiky na svém Facebooku. Pojďme se spolu podívat na tento "monstr případ", který nemá v posledních letech na Slovensku ani v ČR obdoby. Jen dovolte několik nezbytných poznámek na úvod. Jelikož článek vznikal v době, kdy popisovaný případ nejen, že ještě nedošel k pravomocnému rozhodnutí, ale dokonce ani ne k soudu (aktuálně je tento případ pravomocně skončený!), je v celém článku používán podmiňovací způsob a ctěna presumpci neviny. Krom závěru se nikde v tomto článku nedočtete to, co třeba jinde v nadpisu, totiž že Miroslav Lehotský je sériový vrah, i když dnes (v době aktualizace) to již říct lze. Rovněž je zřejmé, že jelikož je vše tak čerstvé (jde o první rozsáhlejší článek v ČR o tomto případu) a vycházeli jsme pouze z novinových článků (někdy nevalné kvality, ve kterých jsme odhalili řadu nepřesností či přímo faktických chyb), je zvýšená pravděpodobnost, že některá nepřesnost mohla prosáknout i sem, ač jsme se tomu snažili co nejvíce zabránit (pro představu – vznik článku znamenal porovnat více než 40 jiných). V této souvislosti tedy žádáme čtenáře o shovívavost a prosíme ty, kteří nějakou chybu v článku naleznou, či znají nějaké přesnější informace, aby nám neváhali napsat zprávu nebo cokoli doplnit v komentářích. Budeme jen rádi.

A teď již k samotnému případu. První informace o něm začaly vyplouvat na povrch v půlce července roku 2017. Druhého července totiž Okresní soud v Trenčíně poslal do vazby osmatřicetiletého Miroslava Lehotského a jeho partnerku Luciu K. (27 let). Oba byli následně obviněni ze zločinu týrání svěřené osoby, kterého se měli dopustit na jednom z dětí, o které se spolu starali. V době zadržení spolu pár bydlel se čtyřmi dětmi v pronajatém bytě ve slovenské obci Dubnica nad Váhom. Miroslav L. měl mimo syna z předchozího vztahu ještě dva syny ze vztahu s Luciou K.. Žena pak měla rovněž jednoho syna z dřívějška. Soud uvalení vazby odůvodnil tím, že by pár mohl ovlivňovat svědky a rovněž pokračovat v trestné činnosti. Oba dva byli navíc již předtím soudně trestáni, když Lucia L. spáchala v minulosti loupež a Lehotský krádež. Některé zdroje též zmiňovaly, že muž byl možná dříve jednou odsouzen i v ČR (tato informace zatím nepotvrzena).

Miroslav L. a Lucia K. - anonymizovane.p

Miroslav Lehotský a Lucia K.

Již brzy se však ukázalo, že Miroslav Lehotský toho má na svědomí zřejmě mnohem více než „jen“ týrání svěřené osoby. Média totiž krátce po zadržení páru přišla s tím, že muž má být zodpovědný dokonce možná až za čtyři vraždy spáchané v průběhu dvou let! Jsme však stále v roce 2017, kdy byl pár prozatím obviněn pouze z týrání svěřené a blízké osoby, k čemuž se oba pachatelé doznali, a díky tomu byli o rok později odsouzeni  "pouze" k 5 letům odnětí svobody.

Podle řady zdrojů to měla být právě Lucia K., kdo policistům poskytla informace o vraždách. Policie zas uvedla, že vraha vypátrala náhodou, když si měl jeden z policistů všimnout, že několik nezvěstných lidí zmizelo na místech, kde měl přechodný pobyt jeden a ten samý muž – Miroslav Lehotský. Buď jak buď, Lehotský se měl následně k vraždám přiznat a sám policii přivést na místa, kde se mrtvol zbavil. Tehdejší šéf Národní kriminální agentury (Národná kriminálna agentura - NAKA) zprvu médiím sdělil, že průběh zločinů je tak brutální, že se mu ani nechce je popisovat, a že v tomto případě jistě hrozí Lehotskému doživotí. Zanedlouho však prosáklo, že vraždy měly být spáchány obzvlášť surovým způsobem, kdy pachatel měl oběti nejprve uškrtit, poté rozčtvrtit a následně spálit. Popel a zbytky kostí pak měl zakopat do země. Některé osoby dokonce spekulovaly o tom, že části těl měl Lehotský krmit své dva psy…

Miroslav_Lehotský_-_anonymizovane.png

Miroslav Lehotský

První vraždu měl Lehotský spáchat v únoru roku 2010 na dvaadvacetileté Češce Sandře N. (jinde 29 let) z Karviné, se kterou se seznámil, když v letech 2008-2009 žil v České republice, kde se živil jako svářeč. Dívku prý poznal, když pobývala na ulici, ale brzy se přestěhovala k němu na ubytovnu. Podle otce zavražděné dívky se měl Lehotský chovat normálně, ač existovala jedna situace, kdy měl napadnout starší sestru Sandry N.. Později se pár přestěhoval na Slovensko do Nové Dubnice, kde se jim narodil syn Mirek. Mladá žena zůstala se svým otcem v kontaktu a volat si s ním přes Skype. Tak tomu bylo i pouhý den před jejím zmizením. „Říkala, že přijede, protože se ho bojí, a že to musí udělat tak, aby o tom nevěděl. Druhý den, když se dcera neozvala, sháněl jsem ji, zkoušel jsem jí volat na Skype, ale nepodařilo se mi ji sehnat, tak jsem šel na policii,“ uvedl později otec Sandry N.. Když se mu nakonec podařilo Lehotského kontaktovat, ten mu sdělil, že mladá žena odešla se svým novým přítelem a od té doby jí neviděl. Motivem vraždy měl být právě fakt, že jej partnerka chtěla opustit. Sandra N. totiž údajně měla zjistit, že jí je Lehotský nevěrný, navíc hádky páru byly na denním pořádku, a proto se chtěla rozejít a vrátit se zpět k rodině do Čech. To však tehdy jedenatřicetiletý muž nezkousnul a v bytě v paneláku v Nové Dubnici, kde pár žil, měl mladou ženu po pohlavním styku uškrtit. „Snažil som sa ju presvedčiť, aby neodišla. Pri súloži som ju začal škrtiť. Ona sa bránila, niečo v jej krku prasklo a keď som si uvedomil, že je mŕtva, bolo už neskoro,“ uvedl později před vyšetřovateli. Tělo měl následně rozřezat, nacpat do velké tašky, kterou pak přemístil na nedalekou zahradu, kde měl části těla spálit spolu se starým nábytkem. O měsíc později pak nahlásil její pohřešování a tvrdil, že od něj žena odešla. Česká občanka tak byla od 21. února 2010 vedena jako pohřešovaná. O tou dobou o více než rok starého syna se měl následně Lehotský starat.

Sandra N..jpg

Sandra N.

Ještě v průběhu roku 2010 se Lehotský seznámil přes soc. síť Pokec.sk s dvacetiletou Luciou K. z Trenčína (ano, jde o stejnou ženu, která byla později se Lehotským zadržena), se kterou se začal intimně stýkat. Ta se mu měla několikrát svěřit s tím, že ji její manžel bije a týrá. Když mu pak v roce 2011 v jednom telefonátu opět sdělila, že měla s manželem další hádku, Lehotský ji odpověděl, že se o to postará. Žena měla svému manželovi podat léky na spaní a následně Lehotskému umožnit přístup do bytu. Poté měl Lehotský na gauči spícímu Romanovi P. (38) nasadit „kravatu“ a začít ho škrtit. V tom se však muž  probral a začal se bránit. Lehotský tedy měl vraždu dokončit tak, že svou oběť uškrtil šňůrou od tepláků. Mrtvolu měl poté vložit do vany, kde ji další den rozřezal, poté vložil kusy těla kufru, který měl přemístit na pozemek, kde jej zakopal. Po několika měsících údajně ostatky vykopal a spálil.

Někdy v roce 2012 se Lehotský přestěhoval z Nové Dubnice do asi 30 km vzdáleného Zliechova. Tam se již za nedlouho měl dopustit dalšího zločinu – třetí vraždy! I tentokrát měl případ začít na internetu. Na něm se totiž  Lehotský seznámil s 18 letou Monikou B. z Handlové. Ta, i když se v tu dobou starala o malou dceru Ninu, setkání s neznámým mužem neodmítla a přijala jeho pozvání do pronajatého bytu v domě v Zliechově. Ze setkání se vyvinul vztah, který pokračoval i přes nedoporučení rodiny dívky. Ač si Monika B. své rodině nikdy nestěžovala, že by na ní byl Lehotský nějak zlý, její matce se nový nápadník nezamlouval a opakovaně jí ho vymlouvala. A to, i když jej za celou dobu, kdy se s její dcerou stýkal, viděla jen na fotce. Nicméně Monika B. byla do Lehotského, bohužel, až po uši zamilovaná, a tak se k němu v dubnu 2012 do Zliechova přestěhovala. Od té doby se dívka doma zastavila jen jednou (v květnu) a 12. června s ní její matka hovořila naposledy. Když pak dceři poslala v červenci dárek, ten se již vrátil jako nedoručený. Lehotský  na mladé ženě pravděpodobně zopakoval předchozí scénář - uškrtit, rozčtvrtit, spálit a zakopat. Navíc nezvěstná je dodnes i její 1,5 letá dcera Nina!!! A aby toho nebylo málo, podle některých svědků měla být navíc Monika B. v době zmizení těhotná. Náhlou nepřítomnost obou osob Lehotský před okolím zdůvodňoval opět tak, že od něj partnerka i s malou holčičkou odešla. Sám se pak ze Zliechova, po necelém roce od přistěhování, vypařil. A jak se k v této věci vyjádřil po svém zadržení? Vyšetřovatelům tvrdil, že jednoho večera slyšel z dětského pokoje, kdy spal jeho syn a malá Nina, křik. Ten prý po chvíli utichl, ale on se šel do pokoje i tak pro jistotu podívat. V něm pak měl nalézt malou holčičku mrtvou, když její tělo bylo plné podlitin. Zranění a smrt mu prý měla způsobit jeho matka Monika... Kdyby nešlo o tak vážnou a tragickou věc,  zněla by v kontextu uvedeného až směšně jeho citace o dalším průběhu onoho večera: „Pýtal som sa jej (parterky Moniky), čo to porobila, ale nepovedala to. Zrazu vravela, že má chuť na sex, tak som súhlasil a pri súloži ju zaškrtil.“ Co k tomu dodat?!? Poté prý měl podle svých slov obě těla po částech spálit v krbu.

Monika B. a dcera Nina.jpg

Monika B. a její dcera Nina

Později měl Lehotský asi žít nějakou dobu sám opět v Dubnici nad Váhom, kde ho údajně navštěvovala žena se dvěma dětmi. Nakonec se dal dohromady s Luciou K., ženou, které měl  zavraždit v roce 2011 manžela. S tou pak měl zplodit další dvě děti. Její matka pro jedno z médií uvedla, že Lehotský zakázal její dceři plést se do výchovy jeho nejstaršího syna a vyhrožoval jí, že pokud něco poví sociálce, tak ji zabije.  Poté, v červenci 2017, již došlo ke zmíněnému zadržení páru v souvislosti s týráním dítěte, za což oba putovali do vězení na 5 let nepodmíněně. V průběhu výkonu trestu slovenská policie zadržela jejich korespondenci se závadným obsahem, kvůli čemuž soud zakázal Lehotskému s Luciou K. kontakt. Soud to měl odůvodnit tak, že se Lehotský měl pokusit ovlivnit svoji partnerku, aby změnila svou výpověď. Rovněž se svými blízkými směl muž podezřelý z několika vražd dočasně komunikovat pouze s povolením policie a navíc za přítomnosti dozoru. Ač si Lehotský na tento postup později stěžoval, je si třeba uvědomit, že i když se k  vraždám údajně přiznal, případ v té době nedoputoval k soudu, takže omezení styku okolním světem byla z procesního a taktického hlediska pochopitelná. V květnu 2020 bylo policí vyšetřování ukončeno a byl podán návrh na obžalobu. Tu později podal Úřad speciální prokuratury v Bratislavě.

Miroslav Lehotský.jpg

Obviněný ukazuje detektivům místo, kde se zbavil jedné ze svých obětí

Kdo je vlastně Miroslav Lehotský? Jak ho vnímalo okolí? A co o něm zatím víme? Tak zaprvé je známo, že se živil jako svářeč. Podle řady svědků byl typický svým extravagantním oblékáním, když měl nosit dlouhou tmavou sukni, na černo nalakované nehty, výrazné náušnice a chodíval ověšený řetězy. Nechal si přezdívat „Imhotep“, což byl starověký egyptský vezír a kněz, který byl v pozdější době považován za jednoho z bohů.  Lehotský byl rovněž milovníkem velkých bojových plemen, kdy vlastnil dokonce dva takové psy, kteří měli být postrachem okolí.  Sám Lehotský se podle výpovědi svědků ze Zliechova s nikým příliš nebavil, ale ani nepůsobil nějak nebezpečně. I když zliechovští naznačovali, že svoji tehdejší osmnáctiletou přítelkyni Moniku držel zkrátka, k dětem, krom nejstaršího syna, se prý na veřejnosti nijak ošklivě nechoval.  Řadu svědků jeho obvinění prý dokonce překvapilo. Jiní zas naopak uváděli, že byl Lehotský nervák, který byl viděn, jak jednou mlátil jedním ze svých psů o zeď. Také měl kolegům potvrdit to, že jednoho psa zabil a spálil, protože prý byl starý a trápil se. Toť zatím ze střípků o něm asi vše, co stojí za zmínku.

Miroslav_L._se_svými_psy.jpg

Miroslav Lehotský se svými psy

Na podzim 2020 se začal tímto extrémně závažným případem zabývat Specializovaný trestní soud v Banské Bystrici. Miroslav Lehotský byl obžalován z obzvlášť závažného zločinu vraždy (vražda Sandry N.) a ze dvou obzvlášť závažných zločinů úkladné vraždy (pozn. autora: trestný čin „úkladné vraždy“ se liší od tr. vraždy „prosté“ subjektivní stránkou trestného činu, konkrétně pak tím, že u úkladné vraždy je přítomna „vopred uvážená pohnutka“, která u prosté vraždy chybí. V českém tr. zákoníku je toto řešeno podobně, kdy však tzv. „premeditativní vraždy“, to znamená ty spáchané s rozmyslem anebo po předchozím uvážení, nejsou upraveny v samostatném ustanovení, jako na Slovensku, ale jde o tzv. kvalifikovanou skutkovou podstatu ve vztahu k vraždě prosté).  Na rozdíl od přípravného řízení, v němž se v roce 2017 Lehotský ke zločinům přiznal, před soudem změnil svou výpověď, svá doznání odvolal a prohlásil se za zcela nevinného. Celý případ označil za vykonstruovaný a ohledně svého dřívějšího doznání uvedl, že jej učinil pod vlivem dvou „operativců“, kteří mu za něj údajně slíbili mírnější trest – místo doživotí jen 15 let za mřížemi. Mimo avizování své nevinny Lehotský před soudem odmítl vypovídat, a proto byl přečten jeho výslech, který proběhl v rámci přípravného řízení. V závěrečné řeči pak obžalovaný poukázal na údajné rozpory ve výpovědích svědků a tvrdil, že neexistují žádné relevantní důkazy. S tím však nesouhlasil prokurátor, který shrnul, že mimo dřívější doznání obžalovaného, svědčí o jeho vině i výpověď očité svědkyně jedné z vražd a existuje i celý ucelený řetěz nepřímých důkazů. Navíc jedině Lehotský měl mít motiv. Specializovaný trestní soud v Banské Bystrici toto potvrdil a 19. dubna 2021 odsoudil Lehotského k doživotnímu odnětí svobody. „Vypočuli sme si tu znalcov a psychiatrov. Záver je ten, že vo vašom prípade nie je šanca na prevýchovu a poučenie sa počas kratšieho trestu. Sme presvedčení, že je to jediný spravodlivý trest, ktorý si zaslúžite, pán obžalovaný,“ sdělil směrem k Lehoskému předseda senátu. Lehotský se proti rozsudku odvolal, tedy případu se musely věnovat i odvolací soudy. Když Lehotského odváděli ze soudní síně, k přítomným novinářům pronesl: „Nie je to spravodlivé, nie je to fér .“ Nicméně dne 13. dubna 2022 rozsudky nižších soudů posvětil i Nejvyšší soud a tak nabyly právní moci.

Ač byl Miroslav Lehotský odsouzen „jen“ za tři vraždy, není vyloučené, že může být zodpovědný za ještě více závažných zločinů! Ba co víc, tato podezření jsou opravdu silná. Však kde je dodnes pohřešovaná holčička Nina – dcera jedné z obětí, o které nejprve uvedl, že ji zabila její matka a on tělo dítěte spálil, což nakonec odvolal?  Nespáchal Lehotský nějakou vraždu třeba i na území ČR, kde v letech 2008 -2009 pobýval? K přesvědčení, že Lehotský mohl mít na krku ještě více vražd svědčí i fakt, že se k tomu měl přiznat spoluvězni z vedlejší cely – Romanovi Z. Ten totiž před soudem uvedl, že s ním obžalovaný mluvil o více obětech, než jen o těch, za jejichž usmrcení byl souzen: „Vraj zabil viac ľudí a na miestach, ktoré po svojom priznaní vyšetrovateľom ukázal, sa prý aj tak nič nenájde,“ uvedl. K zesílení tohoto podezření vedou i další zjištění policie. Ta totiž v zahrádkářské osadě v Nové Dubnici, kde se měl Lehotský podle svého zbavit zbytků těl zavražděných, nalezla skutečně zbytky lidských kostí. Podle serveru Pravda.sk šlo konkrétně o úlomky lebky, horní čelisti, žeber či krčních obratlů. „V zemi ležali minimálne päť a maximálne pätnásť rokov,“ uvedl k nálezu soudní znalec. Znalci z oboru antropologie uvedli, že kosterní pozůstatky patří dvěma dospělým osobám a jedné osobě ve věku 13 až 18 roků. Na místě nálezu se rovněž našlo osm lidských zubů. Analýzou DNA sa pak zjistilo, že nalezené pozůstatky jsou jak mužského, tak ženského původu, přičemž některé skutečně patří nedospělému jedinci. Co však bylo nejdůležitější - ani v jednom prípadě sa vzorky neshodovaly s DNA príbuzných po třech zavraždených, z jejichž smrti byl Lehotský obžalován! Tedy otázkou zůstává nejen osud malé holčičky jménem Nina, ale i dalších osob, které mohly padnout za oběť nepravomocně odsouzenému Lehotskému. Případ však budí otázek ještě více. Jak je třeba možné, že nebylo podezřelé to, že matka ročního dítěte (Sandra N.) náhled odešla od svého dítěte a neozývala se ani své rodině? Byl Lehotský vyšetřován již v souvislosti s tímto zmizením? A jak je možné, že v případě pravděpodobné třetí (možná i čtvrté) vraždy, nevzbudilo silné podezření to, že beze stopy zmizela další mladá žena – opět partnerka Lehotského, tentokrát dokonce i s malou dcerkou, když vlastní rodině, se kterou do té doby udržovala kontakt, se najednou neozývala? Šetřila toto zmizení slovenská policie? Byly ženy vedeny jako pohřešované?  Proč došlo k zadržení podezřelého až v roce 2017 - čili 5, respektive 6 let od zmizení dotyčných? Měl Lehotský zkrátka jen štěstí, když byl sice po celou dobu podle jedné z policejních verzí hlavním podezřelým, ale policistům se nepodařilo nasbírat dostatek důkazů? Nebo Lehotský vůbec v hledáčku slovenské policie nebyl? Víme, že případ zatím obsahuje mnoho hluchých míst a otazníků, ale již teď je jisté, že jde o tragický "monstr případ", který naše končiny dlouho nepamatují, a který se jistě zapíše do dějin slovenské kriminalistiky. Vzhledem k výše popsanému, a vzhledem k zatím nepravomocnému odsouzení, tedy nejde o finální podobu článku. Případ budeme i nadále bedlivě sledovat a na základě všech zjištěných a dostupných informací jej aktualizovat.

Na závěr se vždy snažíme umístit alespoň trochu pozitivní zprávu na zjemnění toho smrtícího marastu, o kterém píšeme. Bohužel v případě tohoto článku se to, minimálně zatím, nepodaří. Narážíme tím na osudu malého Mirka (v roce 2020 11 letého). Ten byl totiž po zadržení svého otce umístěn do jednoho ze slovenských dětských domovů, kde setrvává do dnes. Podle serveru TN.cz se jej snaží do péče dostat jeho český dědeček Milan N. (otec zavražděné Sandry N.), jenže jeho snahy prý už několik let ztroskotávají na jednání se slovenskými úřady, k tomu prý vnuka už 4 roky neviděl. Slovenské úřady zas tvrdí, že dědeček nejeví o vnuka zájem, ač jej sami několikrát měli kontaktovat... Buď jak buď, vykřesat z tohoto cokoli pozitivního prostě bohužel nelze. Miroslav Lehotský kolem sebe zkrátka zasel tolik zla, že i jeho syn Mirek s tím bude zřejmě bojovat dlouhé roky. Držme mu tedy alespoň palce.

Copyright © 2009 - 2021 serialkillers.cz

  • Facebook
  • Instagram

Po plagiátech je aktivně pátráno!

Komentáře
bottom of page