Miroslav Lehotský

11. 6. 2020

Miroslav Lehotský - slovenský muž podezřelý ze spáchání tří sériových vražd, které se měly odehrát mezi lety 2010 - 2012. Lehotský byl v roce 2017 zadržen a odsouzen k pětilétému vězení v souvislosti s jiným trestným činem. V květnu 2020 bylo ukončeno vyšetřování případů vražd a podán návrh na obžalobu. Lehotský měl podle vyšetřovatele postupně usmrtit svoji partnerku (2010), manžela své milenky (2011) a opět další partnerku (2012). Spolu s poslední obětí měla navíc zmizet i její jeden a půl roku stará dcera. Ta je dodnes nezvěstná, a ač zřejmě v jejím případě obžaloba z vraždy nepadne, existuje podezření, že mohl Lehotský usmrtit i ji.

  • Narozen: 1979

  • Dnes: obviněný ze 3 vražd

  • Stát: Slovensko

  • Počet obětí: 3+

  • Unikal: 7 let

  • Vražedná aktivita:2010 - 2012

  • Trest: 5 let (jiný trestný čin)

  • Přezdívka: "Zliechovská bestie"

Sériový vrah? NAKA ukončila vyšetřování muže, který má podle vyšetřovatelů na svědomí tři lidské životy.“ - těmito slovy začínal status, který 21. 5. 2020 zveřejnila Policie Slovenské republiky na svém Facebooku. Pojďme se spolu podívat na tento "monstr případ", který nemá v posledních letech na Slovensku ani v ČR obdoby. Jen dovolte několik nezbytných poznámek na úvod. Jelikož netypicky referujeme o případu, který nejen, že ještě nedošel k pravomocnému rozhodnutí, ale zatím dokonce ani ne k soudu, budeme v celém článku striktně používat podmiňovací způsob a ctít presumpci neviny. Na muže, o němž bude řeč, se z pohledu práva nutno dívat jako na nevinného. Tedy nikde se v tomto článku nedočtete třeba to, co jinde v nadpisu, totiž že Miroslav Lehotský je sériový vrah. Rovněž je zřejmé, že jelikož je vše tak čerstvé (jde o první rozsáhlejší článek v ČR o tomto případu) a vycházeli jsme pouze z novinových článků (někdy nevalné kvality, ve kterých jsme odhalili řadu nepřesností), je zvýšená pravděpodobnost, že některá nepřesnost mohla prosáknout i sem, ač jsme se tomu snažili co nejvíce zabránit. V této souvislosti tedy žádáme čtenáře o shovívavost a prosíme ty, kteří nějakou chybu v článku naleznou, či znají nějaké další informace, aby nám neváhali napsat. Budeme jen rádi.

A teď již k samotnému případu. První informace o něm začaly vyplouvat na povrch v půlce července roku 2017. Druhého července totiž Okresní soud v Trenčíně poslal do vazby osmatřicetiletého Miroslava Lehotského a jeho partnerku Luciu K. (27 let). Oba byli následně obviněni ze zločinu týrání svěřené osoby, kterého se měli dopustit na jednom ze svých dětí. V době zadržení bydlel pár spolu se čtyřmi dětmi v pronajatém bytě ve slovenské obci Dubnica nad Váhom. Miroslav L. měl mimo syna z předchozího vztahu ještě dva syny ze vztahu s Luciou K.. Žena pak měla rovněž jednoho syna z dřívějška. Soud uvalení vazby odůvodnil tím, že by pár mohl ovlivňovat svědky a rovněž pokračovat v trestné činnosti. Oba dva byli navíc již předtím soudně trestáni, když Lucia L. spáchala v minulosti loupež a Lehotský krádež. Některé zdroje též zmiňovaly, že muž byl možná dříve jednou odsouzen i v ČR (tato informace zatím nepotvrzena).

Miroslav Lehotský a Lucia K.

Již brzy se však ukázalo, že Miroslav Lehotský toho má na svědomí zřejmě mnohem více než „jen“ týrání svěřené osoby. Média totiž krátce po zadržení páru přišla s tím, že muž má být zodpovědný dokonce možná až za čtyři vraždy spáchané v průběhu dvou let! Jsme však stále v roce 2017, kdy byl pár prozatím obviněn pouze z týrání svěřené a blízké osoby, k čemuž se oba pachatelé doznali, a díky tomu byli o rok později odsouzeni  "pouze" k 5 letům odnětí svobody.

Podle řady zdrojů to měla být právě Lucia K., kdo policistům poskytl informace o vraždách. Policie zas uvedla, že vraha vypátrala náhodou, když si měl jeden z policistů všimnout, že několik nezvěstných lidí zmizelo na místech, kde měl přechodný pobyt jeden a ten samý muž – Miroslav Lehotský. Buď jak buď, Lehotský se měl následně k vraždám přiznat a sám policii přivést na místa, kde se mrtvol zbavil. Tehdejší šéf Národní kriminální agentury (Národná kriminálna agentura - NAKA) zprvu médiím sdělil, že průběh zločinů je tak brutální, že se mu ani nechce je popisovat, a že v tomto případě jistě hrozí Lehotskému doživotí. Zanedlouho však prosáklo, že vraždy měly být spáchány obzvlášť surovým způsobem, kdy pachatel měl oběti nejprve uškrtit, poté rozčtvrtit a následně spálit. Popel a zbytky kostí pak měl zakopat do země. Některé osoby dokonce spekulovaly o tom, že části těl měl Lehotský krmit své dva psy…

Miroslav Lehotský

První vraždu měl Lehotský spáchat v únoru roku 2010 na dvaadvacetileté Češce Sandře N. (jinde 29 let) z Karviné, se kterou se seznámil, když v letech 2008-2009 žil v České republice. Motivem činu mělo být to, že jej partnerka, se kterou stihl zplodit malého syna, chtěla opustit. Žena údajně měla zjistit, že jí je Lehotský nevěrný a chtěla se proto rozejít a vrátit se zpět k rodině do Čech. To však tehdy jedenatřicetiletý muž nezkousnul a v bytě v paneláku v Nové Dubnici, kde pár žil, měl mladou ženu uškrtit. Těla se měl následně zbavit a okolí tvrdit, že od něj žena odešla. Česká občanka tak byla od 21. února 2010 vedena jako pohřešovaná. Tou dobou o více než rok starého syna se Lehotský dál staral.

Sandra N.

Ještě v průběhu roku 2010 se Lehotský seznámil přes soc. síť Pokec.sk s dvacetiletou Luciou K. z Trenčína (ano, jde o stejnou ženu, která byla později se Lehotským zadržena), se kterou se začal intimně stýkat. Ta se mu měla několikrát svěřit s tím, že ji její manžel bije a týrá. Když mu pak v roce 2011 v jednom telefonátu opět sdělila, že měla s manželem další hádku, Lehotský ji odpověděl, že se o to postará. Žena mu následně měla umožnit přístup do bytu, kde měl Lehotský jejího manžela, Romana P. (38), uškrtit. Mrtvolu měl poté vložit do vany, kde ji další den měl rozřezat, poté naložit kusy těla do auta a zbavit se jich.

Někdy v roce 2012 se Lehotský přestěhoval z Nové Dubnice do asi 30 km vzdáleného Zliechova. Tam se již za nedlouho měl dopustit dalšího zločinu – třetí vraždy! I tentokrát měl případ začít na internetu. Na něm se totiž  Lehotský seznámil s 18 letou Monikou B. z Handlové. Ta, i když se v tu dobou starala o malou dceru Ninu, setkání s neznámým mužem neodmítla a přijala jeho pozvání do pronajatého bytu v domě v Zliechově. Ze setkání se vyvinul vztah, který pokračoval i přes nedoporučení rodiny dívky. Ač si Monika B. své rodině nikdy nestěžovala, že by na ní byl Lehotský nějak zlý, její matce se nový nápadník nezamlouval a opakovaně jí ho vymlouvala. A to, i když jej za celou dobu, kdy se s její dcerou znal, viděla jen na fotce. Nicméně Monika B. byla do Lehotského, bohužel, až po uši zamilovaná, a tak se k němu v dubnu 2012 do Zliechova přestěhovala. Od té doby se dívka doma zastavila jen jednou v květnu a 12. června s ní její matka hovořila naposledy. Když pak dceři poslala v červenci dárek, ten se již vrátil nedoručený. Lehotský  na mladé ženě pravděpodobně zopakoval předchozí scénář - uškrtit, rozčtvrtit, spálit a zakopat. Navíc nezvěstná je dodnes i její 1,5 letá dcera Nina!!! A aby toho nebylo málo, podle některých svědků měla být navíc Monika B. v době zmizení těhotná. Zmizení obou osob Lehotský před okolím zdůvodňovat opět tak, že od něj partnerka i s malou holčičkou odešla. Sám se pak ze Zliechova, po necelém roce od přistěhování, vypařil.

Monika B. a její dcera Nina

Později měl Lehotský asi žít nějakou dobu sám v Dubnici nad Váhom, kde ho údajně navštěvovala žena se dvěma dětmi. Nakonec se dal dohromady s Luciou K., ženou, které měl podle policie zavraždit v roce 2011 manžela. S tou pak měl zplodit další dvě děti. Její matka pro jedno z médií uvedla, že Lehotský zakázal její dceři plést se do výchovy jeho nejstaršího syna a vyhrožoval jí, že pokud něco poví sociálce, tak ji zabije.  Poté, v červenci 2017, již došlo ke zmíněnému zadržení páru v souvislosti s týráním dítěte, za což oba putovali do vězení na 5 let nepodmíněně. V průběhu výkonu trestu slovenská policie zadržela jejich korespondenci se závadným obsahem, kvůli čemuž soud zakázal Lehotskému s Luciou K. kontakt. Soud to měl odůvodnit tak, že se Lehotský měl pokusit ovlivnit svoji partnerku, aby změnila svou výpověď. Rovněž se svými blízkými smí muž podezřelý z několika vražd prozatím komunikovat pouze s povolením policie a navíc za přítomnosti dozoru. Ač si Lehotský na tento postup později stěžoval, je si třeba uvědomit, že i když se k  vraždám údajně přiznal, případ do dneška k soudu nedoputoval, takže omezení styku okolním světem jsou z procesního a taktického hlediska pochopitelná. V květnu 2020 bylo policí vyšetřování ukončeno a v současnosti návrh na obžalobu posuzuje Úřad speciální prokuratury v Bratislavě.

Obviněný ukazuje detektivům místo, kde se zbavil jedné ze svých obětí

Kdo je vlastně Miroslav Lehotský? Jak ho vnímalo okolí? A co o něm zatím víme? Tak zaprvé je známo, že se živil jako svářeč. Podle řady svědků byl typický svým extravagantním oblékáním, když měl nosit dlouhou tmavou sukni, na černo nalakované nehty, výrazné náušnice a chodíval ověšený řetězy. Nechal si přezdívat „Imhotep“, což byl starověký egyptský vezír a kněz, který byl v pozdější době považován za jednoho z bohů.  Lehotský byl rovněž milovníkem velkých bojových plemen, kdy vlastnil dokonce dva takové psy, kteří měli být postrachem okolí.  Sám Lehotský se podle výpovědi svědků ze Zliechova s nikým příliš nebavil, ale ani nepůsobil nějak nebezpečně. I když zliechovští naznačovali, že svoji tehdejší osmnáctiletou přítelkyni Moniku držel zkrátka, k dětem, krom nejstaršího syna, se prý na veřejnosti nijak ošklivě nechoval.  Řadu svědků jeho obvinění prý dokonce překvapilo. Jiní zas naopak uváděli, že byl Lehotský nervák, který byl viděn, jak jednou mlátil jedním ze svých psů o zeď. Také měl kolegům potvrdit to, že jednoho psa zabil a spálil, protože prý byl starý a trápil se. Toť zatím ze střípků o obviněném asi vše, co stojí za zmínku.

Miroslav Lehotský se svými psy

Ač to podle návrhu na obžalobu vypadá tak, že Lehotský bude obžalovaný pravděpodobně „jen“ ze tří vražd, není vyloučené, že může být zodpovědný za ještě více závažných zločinů. Však kde je dodnes pohřešovaná holčička Nina – dcera jedné z pravděpodobných obětí?  Nespáchal Lehotský nějakou vraždu třeba i na území ČR, kde v letech 2008 -2009 pobýval? Jak se k tomu vyjádřili čeští policisté, kteří byli požádáni o spolupráci? Jak je možné, že nebylo podezřelé to, že matka ročního dítěte odešla od dítěte a neozývala se ani své rodině? Byl Lehotský vyšetřován již v souvislosti s tímto zmizením? A jak je možné, že v případě pravděpodobné třetí (možná i čtvrté) vraždy nevzbudilo silné podezření to, že beze stopy zmizela další mladá žena – opět partnerka Lehotského, tentokrát dokonce i s malou dcerkou, když vlastní rodině, se kterou do té doby udržovala kontakt, se najednou neozývala? Šetřila toto zmizení slovenská policie? Byly ženy vedeny jako pohřešované?  Proč došlo k zadržení podezřelého až v roce 2017 - čili 5, respektive 6 let od zmizení dotyčných? Měl Lehotský zkrátka jen štěstí, když byl sice po celou dobu podle jedné z policejních verzí hlavním podezřelým, ale policistům se nepodařilo nasbírat dostatek důkazů? Nebo Lehotský vůbec v hledáčku slovenské policie nebyl? Víme, že případ zatím obsahuje mnoho hluchých míst a otazníků, ale již teď je jisté, že půjde o "monstr případ", který čtenáře tohoto webu jistě bude zajímat. Nejde tedy rozhodně o finální podobu článku. Případ budeme i nadále bedlivě sledovat a na základě všech zjištěných a dostupných informací jej aktualizovat.

Prozatím je jisté jen to, že, jde o velice závažný a tragický případ, který naše končiny dlouho nepamatují, a který se jistě zapíše do dějin slovenské kriminalistiky. A jelikož je v současné době vyšetřování již ukončeno a návrh na obžalobu je posuzován na Úřadě speciální prokuratury v Bratislavě, je velmi pravděpodobné, že soudní proces začne již brzy, a my vás o tom budeme informovat.

Copyright © 2009 - 2020 serialkillers.cz

Po plagiátech je aktivně pátráno!

  • Facebook
  • Instagram
Komentáře
Pošlete nám vzkaz