top of page

Michail Malyšev

13. 12. 2022

Michail Malyšev - tzv. "Permský kanibal" je ruský sériový vrah, který v letech 1999-2000 usmrtil a snědl nejméně dvě osoby. Šlo o pachatele, který se mimo jiné vyznačoval týráním a zabíjením zvířat, stejně tak jako svou alkoholovou závislostí.  Pod vlivem alkoholu pak zavraždil i lidské oběti, které následně  zkonzumoval, za což byl odsouzen k odnětí svobody na 25 let. V říjnu roku 2022 byl propuštěn na svobodu. Naní žije v Permu, ve stejném bytě, ve kterém k vraždám došlo.

  • Narozen: 1966

  • Nyní: na svobodě

  • Země:Rusko

  • Počet obětí: 2+

  • Unikal:méně než 1 rok

  • Vražedná aktivita:1999-2000

  • Přezdívka: "Permský kanibal"

Michail Malyšev po svém zadržení.png

V tomto článku nepůjdeme do hluboké minulosti, jako v mnohých jiných na tomto webu, ale naopak se budeme věnovat velice aktuálnímu případu, který rozvířil mezinárodní mediální vody před pouhým měsícem. Počátkem listopadu 2022 totiž prosáklo, že v průběhu podzimu byl v Rusku na svobodu propuštěn dvojnásobný vraha a kanibal, který na přelomu tisíciletí zavraždil a snědl nejméně dva lidi… jméno dotyčného zní Michail Malyšev.

Dospívání a dětství

Michail Malyšev (v anglické transkripci Mikhail Malyshev) se narodil v roce 1966. Počátek jeho života se nesl především v duchu starající se a pečující matky, povoláním učitelky, která se synovi údajně velmi věnovala. Dlužno dodat, že ani tak nešlo o bezproblémové dětství, když oba rodiče údajně v hojné míře holdovali alkoholu a v domácnosti se tak odehrávaly časté hádky a další nejrůznější excesy související s opilostí rodičů. Sám Malyšev v dětství hrál na housle či klavír, ale kvůli vážnému poranění ruky musel s „kariérou“ muzikanta, ač nerad, časem přestat.

Michail Malyšev

Ještě v průběhu Malyševova dětství se rodiče rozvedli, načež si matka našla nového partnera, se kterým přivedla na svět další dítě - dceru. To starší bratr údajně nesl s velkou nelibostí, protože najednou nebyl středobodem matčina zájmu a cítil se odsunutý na vedlejší kolej.

Dalším zajímavým aspektem, které lze ve spojitosti s Malyševovým dětstvím zmínit, je ten, že byl kvůli své postavě (nadváze) častým terčem posměšků svých spolužáků, kteří ho jednou měli dokonce velmi nepěkně zbít. Kvůli tomu se prý začal věnovat bojovým sportům a začal posilovat. A právě někdy v tomto období se začaly projevovat jeho první problémy s chováním. Jejich závažnost se stupňovala, což vedlo k nedobrovolnému vystřídání několika škol. Za největší varovný signál pak lze označit opakované týrání toulajících se psů a koček, čemuž ostatně Malyšev zůstal věrný až do dospělosti. Každopádně výchovné problémy vedly k tomu, že mladík byl od roku 1980 veden jako mladý delikvent (jiné zdroje uvádí až rok 1990). Jisté je, že matka se jej vždy snažila chránit a jeho prohřešky všemožně omlouvala.

Alkoholik a zabiják domácích

V roce 1983 byl Malyšev odveden armádou a podrobil se povinné dvouleté základní vojenské službě. Po návratu do civilu, v roce 1986, mu matka zakoupila jednopokojový byt v Permu, kde začal Malyšev ve věku 20 let bydlet sám. Postupem času byt vybavil těžkými kovovými dveřmi a kovovými „žaluziemi“, jakoby jej chtěl důkladně ochránit před vloupáním. Uvnitř bytu ale nebylo co ukrást. Naopak, byt byl vybaven chudě a panoval v něm šílený nepořádek. Všude se válely odpadky, všudypřítomná špína a zápach. Do bytu se tak časem „nastěhovali“ švábi, krysy a jiná havěť.

O Malyševovi lze uvést, že tak jako měl nepořádek v svém bytě, vedl i stejně neuspořádaný život. Jeho nejoblíbenější kratochvílí tak bylo popíjení alkoholu s místními alkoholiky, jakož s tím související opilecké rvačky. Některé dokonce údajně došly tak daleko, že jednomu ze svých „alko“ kumpánů měl ukousnout kus ucha, jinému pak špičku nosu. Další oblíbenou činností pak bylo týrání a zabíjení psů a koček. Ty s oblibou nejen „odchytával“ a zabíjel, ale i pojídal jejich maso, když údajně měl pokrmy z psího masa hostit i své návštěvy. Za svůj život údajně zabil stovky domácích mazlíčků.

Psí hlava nalezena v Malyševově bytě

Kanibal a vrah

Postupem času začala v zaneřáděném, malém bytě přebývat i mladá žena, kterou údajně Malyšev jednoho dne pozval a pak ji, pomocí různých pohrůžek a manipulací, donutil s ním setrvat po dobu dalších sedmi měsíců, kdy ji držel jako svoji zajatkyni a „otrokyni“. „Jestli se mnou nezůstaneš, skončíš v lednici“, vyhrožoval například Malyšev mladé ženě. Nutno dodat, že tato verze, prezentovaná později zmíněnou ženou, byla některými lidmi zpochybňována, s poukazem na to, že žena z bytu vycházela i bez doprovodu Malyševa, tedy měla příležitost uprchnout.

Malyševova "zajatkyně"

Jisté je, že dne 19. září 1999 probíhal u Malyševa jeden z dalších alkoholických dýchánků, když jej napadlo, že by jej mohl přítomným „trochu okořenit“. Nakázal tak své zajatkyni přivést do bytu další dívku. Ta úkol splnila a do bytu přivedla mladou studentku. Přítomní následně dívku znásilnili, a když oběť vyslovila, že otřesný zážitek nahlásí na policii, opilého Malyševa to rozlítilo do té míry, že dívku usmrtil údery kovovou trubkou do hlavy. Poté spolu se svojí zajatkyní tělo rozřezal, hlavy a končetin se zbavil vyhozením do řeky a zbytek těla, respektive maso, namlel a poručil své „spolubydlící“ připravit z něj tzv. ruské karbanátky. Během vyšetřování zmizení mladé studentky se policie zaměřila na jednoho podezřelého muže, který ač nevinný, po čase neodolal tlaku vyšetřovatelů a k vraždě se doznal, načež byl soudem odsouzen a odeslán do trestanecké kolonie.

Mezitím se skutečný vrah stále pohyboval na svobodě, což vedlo k další vraždě. Tentokrát k ní došlo 15. ledna 2000, kdy se u Malyševa doma opět popíjelo. Tentokrát v bytě hostil jednoho známého, se kterým se pod vlivem alkoholu pohádal, což vyústilo až v surovou vraždu. Následovalo opět rozčtvrcení mrtvoly, vyhození „nadbytečných“ částí těla v areálu garáží nedaleko bydliště a konzumace zbytku těla. Zde se sluší uvést, že obě vraždy byly v jiném zdroji časově prohozeny. Tedy v takovém případě by vraždě studentky předcházela vražda muže. Bohužel se nám nepodařilo s jistotou zjistit, která vražda byla tou první, a která druhou, každopádně ostatní podrobnosti vražd byly ve zdrojích popisovány konstantně.

Nález lidských ostatků

Faktem zůstává, že po nalezení ostatků druhé z obětí operativní pátrání dovedlo kriminalisty až do Malyševova bytu, který byl dne 30. ledna 2000 podroben domovní prohlídce. "Celý byt byl plný odpadků, které Malyšev sbíral ze skládek a nosil domů: dalo se jít jen po úzké cestičce. Byla tam spousta podomácku svařených klecí. V kuchyni byly všude hrnce s masem, k tomu dvě ledničky rovněž plné masa", komentovala výsledek domovní prohlídky Gulnara Abibulajevová, která se účastnila vyšetřování.

Malyševova kuchyně

Malyšev se následně vyšetřovatelům k vraždě muže přiznal a jeho „zajatkyně“ jim oznámilala, že předchozího roku přišla jeho rukou o život i studentka, což vedlo k propuštění neprávem vězněného muže. Dopadený kanibal pak vysvětlil svůj zájem o konzumaci lidského masa tím, že "člověk by měl v životě zkusit všechno". Své zločiny se snažil zlehčovat i poukazováním na to, že prý kanibalové v Africe také jedí lidi, kdy dodával, že zas o tolik nejde. Samotný výslech Michaila Malyševa občas vyzníval až groteskně. "Co máte v životě, krom odchytávání a pojídání psů, nejraději?" "No... Myslím, že každý má rád peníze. Utrácet je. Co ještě? Hudba. Mám rád posilování, když mám náladu. Když nemáš práci, máš spoustu energie. Mám rád sex, jako každý normální člověk. To je všechno, co si myslím, no, a asi taky dobré jídlo."

Ač by leckoho mohla napadnout otázka, zda-li by nemohl být pachatel takto odporných zločinů šílený, vyšetření soudními znalci z oboru psychologie a psychiatrie prokázalo, že je Malyšev příčetný a za své zločiny plně trestně odpovědný. Soud tak vynesl verdikt „vinen“ a odsoudil jej k 25 letům vězení. Otázkou rovněž zůstalo to, zda-li obětí tohoto vraha nebylo více, když vyšetřovatelé jej podezírali z až osmi vražd: „Byly mu prokázány pouze dvě vraždy, ale obětí bylo mnohem víc“, měl prohlásit jeden z operativců, podílejících se na dopadení.

Permský kanibal opět na svobodě

Permský kanibal byl poslán do nápravné kolonie č. 10 ve městě Čusovoj v Permském kraji. Zde pak ironií osudu, nebo možná spíše cynismem správy trestanecké kolonie, byl přidělen na úsek přípravy, resp. rozvážení jídla do ubikací se zvýšenou ostrahou. Sám Malyšev si prý tohoto zaměstnání vážil, neboť mu zajišťovalo nejen příjem, ale i možnost volnějšího pohybu po areálu a zřejmě i nadstandartní příjem potravy, což dokládá to, že ve výkonu trestu nápadně ztloustl. Věnoval se rovněž svému oblíbenému posilování, zajímal se o box a podle svých slov nepostrádal ani alkohol: “ Vodka tady není žádná. Myslím, že ji tady ani nepotřebujeme."

Michail Malyšev během výkonu trestu.png
Michail Malyšev ve výkonu trestu

V roce 2015 byl Malyševův trest snížen o dva roky, na 23 let, což v praxi znamenalo, že byl z výkonu trestu propuštěn již dne 28. října 2022. Sedmapadesátiletý vrah se vrátil na svobodu a zamířil do stejného jednopokojového bytu na permském předměstí Zakamsk, kde žil v 90. letech.

To pochopitelně obyvatele zhruba milionového města Perm, které se nachází na východě evropské části Ruské federace poblíž pohoří Ural, vůbec nepotěšilo a mnozí z nich se vážně obávají, že by Michail Malyšev mohl opět sklouznout k páchání trestné činnosti. Řada z nich upozorňuje i na to, že v ulici maršála Rybalky, kde Malyšev staronově bydlí, se nachází jak mateřská škola, tak škola, tedy rodiče pobuřuje, že jejich děti budou chodit po stejných trasách, jako pro puštěný kanibal. Jedna z matek k tomu uvedla: „Dceru vždycky vyzvedávám sama, ale teď je i obyčejná chůze po ulici nebezpečná. Cestou do školy jsme prošli kolem toho domu, a tchyně nám dokonce ukázala okna bytu, kde ta zrůda bydlí.“ Z Malyševova návratu nemají radost ani místní chovatelé psů, kteří se bojí čtyřnohé společníky, když připomínají vrahovu oblibu psího masa a to jak se zvířaty zacházel. Sousedé z blízkého okolí domu, kde Malyšev přebývá, dokonce začali shromažďovat petici za jeho vystěhování.

Malyšev nyní kategoricky odmítá s médii jakkoli komunikovat. S ním naopak odmítá komunikovat jeho rodina, která kontakt s ním zcela přerušila. Okna jeho bytu jsou nyní zakrytá papíry a kovovými žaluziemi. Ač bylo spolu s propuštěním rozhodnuto, že vrah bude pod dohledem probačního úředníka a byla mu stanovena řada omezení (ve večerních hodinách a v noci musí zůstávat doma, nesmí se účastnit hromadných společenských akcí, nesmí opustit území Permského kraje a jednou týdně se musí hlásit na místním policejním oddělen), místní se i tak obávají, že se to nemůže zabránit tomu, aby se nedopustil další vraždy. V této souvislosti připomínají případ tzv. Maniaka ze Skopinu, jak je přezdíván sexuální násilník Viktor Mochov, který byl v březnu 2021 propuštěn po 17 letech na svobodu, ale nyní již opět pobývá ve vazbě v souvislosti s dalším zločinem.

Členové Rady pro občanskou společnost a lidská práva mají s obavami místních plné pochopení a upozorňují na problémy s prováděním probačního dohledu v praxi. Nefunkčnost demonstrují na jiném alarmujícím nedávném případu. Ten se odehrál 4. ledna 2022 v Kostromě, kde došlo k sexuálně motivovanému únosu a vraždě pětileté dívky. Zločinu se dopustili čtyřiadvacetiletý Vadim Běljakov a pětačtyřicetiletý Denis Gerasimov. A právě starší z pachatelů byl v minulosti odsouzen za sexuální trestné činy (pohlavní styk s nezletilou a výrobu dětské pornografie) a v době spáchání lednové vraždy byl rovněž pod probačním dohledem. Následné vyšetřování ukázalo, že probační dohled probíhal zcela formálně, kdy se pedofilovi stačilo 1x měsíčně dostavit na služebnu místní policie, aniž by ta cokoli dalšího zjišťovala. Policie dokonce ani nevěděla, kde delikvent bydlí, když si myslela, že přebývá v původním bydlišti, zatímco Gerasimov bydlel v pronajatém bytě svým mladým milencem, jednou ze svých předchozích obětí, se kterým následně zavraždil ono děvčátko.

Závěr

V reakci na vlnu obav a nevole ze strany místních obyvatel a lidskoprávních organizací ministerstvo vnitra Permského kraje veřejnost ujistilo, že Malyševa bude pravidelně navštěvovat a kontrolovat policie, zařadí jej na speciální seznam a dohled, který by měl trvat tři roky, nad ním ještě zpřísní.

Závěrem článku ještě zmiňme to, že ač možnost recidivy u pachatele typu Malyševa je zřejmě vysoká, pravděpodobnost naštěstí snižuje jeho zdravotní stav, když řada zdrojů informovala o tom, že jeho zdraví je značně podlomené. Podobný názor vyslovil i jeden z jeho nynějších sousedů: „Nebojím se, že by mohl opět něco provést. Viděl jsem ho před pár dny, však sotva chodí.“ Chce se jen dodat - snad se nemýlí.

  • Facebook
  • Instagram

Copyright © 2009-2022 SerialKillers.cz

Po plagiátech je aktivně pátráno!

Komentáře
bottom of page