top of page

Kuriozity ze světa krimi

Poměrně netradiční případ, kdy trestanec se vžil do role mstitele, přinesl letošní v leden. K incidentu došlo 16. ledna 2020 v jedné z amerických věznic, kdy jedenačtyřicetiletý trestanec jménem Jonathan Watson zaútočil na dva ze spoluvězňů. Napadenými byl David Bobb (42) a Graham De Luis-Contih (62), kteří byli odsouzeni k doživotnímu vězení za násilné sexuální obtěžování dětí mladších 14 let. Jonathan Watson, sám odsouzený v roce 2009 za vraždu k doživotnímu vězení, způsobil za pomocí hole oběma mužům těžká zranění hlavy, kterým oba během několika dní podlehli. Watson byl krátce předtím, než k útoku došlo, přeřazen z 3. stupně zabezpečení (samotka) do 2. stupně. Sám prý několik dní před napadením požádal vězeňské dozorce o opětovné přeřazení do oddělení s vyšším stupněm zabezpečení, ale nebylo mu vyhověno. K útoku ho prý vyprovokovalo to, když jeden z napadených přepnul televizi na dětský kanál. Sám později v dopise zaslaném médiím prohlásil, že se domnívá, že svým činem projevil všem "laskavost", a že jako doživotně odsouzený neměl co ztratit. Útočník byl obratem opět přemístěn do nejpřísnějšího režimu a incedent je v současné době předmětem šetření. Je nám jasné, že ti, kteří zneužívají děti se netěší oblíbenosti ani ve vězení, ani mimo něj, ale roli zasloužilého a šlechetného mstitele bychom Watsonovi příliš nevěřili... více zde a zde. (4/2020)

Jonathan Wattson.png

Jonathan Wattson

Na konci roku 2018 zahraniční i česká média informovala o zadržení mexického manželského páru, který policie podezírala ze spáchání nejméně deseti vražd. Podezřelí byli zadrženi za dramatických událostí, když v dětském kočárku vezli kusy ženských těl, které zřejmě chtěli dále prodávat. Konkrétně šlo o Juana Carlose Hernández Bejara a Patricii Martínez Bernal. Na krutý pár se přišlo kvůli vraždě ženy, se kterou se znali. Té slíbili odprodat nějaké jídlo a šaty, kvůli čemuž se měla dostavit k nim domů. Žena zmizela 6. 9. 2018 i se svou dvouměsíční dcerou. Když policisté následně prohledali dům, ve kterém pár bydlel, byly nalezeny kusy lidských těl v ledničce i zabetonované v kbelících. Juan Carlos se následně přiznal jak k vraždě pohřešované ženy, tak následně údajně i k dalším až dvaceti vraždám. Přiznal se také, že některé z obětí sexuálně zneužíval a prodával jejich věci i kusy jejich těl. S nelítostným párem nyní postupně probíhají soudní procesy v případě jednotlivých vražd. Zatím (do března 2020) byli oba odsouzeni k 367 letům vězení (každý z nich), když je soudy shledaly vinnými v případě devíti vražd, včetně vraždy jednoho dítěte (nejstarší vražda se měla odehrát v lednu 2012). Pár byl rovněž odsouzen za obchodování s lidmi. To se týkalo nelegálního prodeje několikaměsíční dcery poslední zavražděné. Slabou útěchou v tomto otřesném případě může být snad jen to, že malá holčička nakonec byla zachráněna a předána do péče své babičce... více zde a zde. (3/2020)

Juan Carlos a Patricia.jpg

Juan Carlos Bejara a Patricia Martínez Barnal

Šestasedmdesátiletý Hideaki Kumazawa, který byl v letech 2005 - 2008 japonským velvyslancem v ČR, ubodal dne 1. června 2019, ve svém domě v Tokiu, svého čtyřiačtyřicetiletého syna. Ten se k otci přestěhoval jen týden před fatálním incidentem, když předtím žil v luxusní čtvrti v bytě, který pro něj otec pořídil. Eiichiro Kumazawa se řadil mezi tzv. "hikikomori", což jsou lidé, kteří se dobrovolně odstřihli od společnosti, od běžných vztahů a většinu času tráví zavření doma nejčastěji ve virtuálním světě. Podle většiny zdrojů byl Eiichiro agresivní a násilnický, a to i vůči rodičům, když jeho psychické problémy a agresivita měly pramenit z šikany na střední škole. Podle několika zdrojů navíc agresivita s postupem času měla růst. Co se týká samotného smrtícího incidentu, Hideaki Kumazawa u soudu tvrdil, že šlo o sebeobranu v důsledku rodinné hádky. Svého syna se bál, když mu ten měl předtím několikrát vyhrožovat smrtí. Soud však vzhledem k tomu, že oběť utrpěla kolem 30 bodných a řezných ran směřovaných do oblasti hrudníku a krku, verzi o nutné obraně neuvěřil a muže odsoudil. Nakonec Hideaki Kumazawa, vzhledem ke všem okolnostem, vyváznul s celkem mírným trestem odnětí svobody na šest let. "Je mou povinností platit za zločin a modlit se, aby můj syn strávil pokojný čas v posmrtném životě“, uvedl muž po odsouzení. Co k tomu dodat? Snad jen, že toto není zcela jednoznačný případ, kdy lze pachatele šmahem odsoudit, že...? více zde a zde. (2/2020)

Hideaki Kumazawa.jpg

Hideaki Kumazawa

K otřesné rodinné tragédi došlo 15. prosince 2019 v maďarském měst Györ. Toho dne pětatřicetiletý Gábor H. ubil své dvě děti, načež se sám oběsil.  Gábor H. žil s manželkou odloučeně již od roku 2014, kdy se jejich manželství rozpadlo. Částečným důvodem měl být i nový vztah manželky. Zhrzený manžel se pomstil zhruba rok poté, kdy svoji spící bývalou partnerku napadl kladivem. Útok byl tak brutální, že se topůrko kladiva rozlomilo, což ženě pravděpodobně zachránilo život. Za tento čin, kvalifikovaný jako pokus o vraždu, byl Gábor H. v květnu 2016 odsouzen k pěti letům odnětí svobody. Vězení však díky svému dobrému chování (a díky maďarskému trestnímu justičnímu systému) opustil již v září 2019, kdy byl podmínečně propuštěn. Ani ne tři měsíce potom měl možnost poprvé být se svými dětmi sám ve svém bytě. Když jedenatřicetiletá matka přišla v určený čas děti vyzvednout, nikdo neotvíral... Otec dětí využil první setkání k těžko pochopitelné mstě. Jeho běsnění bylo tak brutální, že desetiletý syn a třináctiletá nevlastní dcera neměli sebemeší šanci přežít. Nakonec pachatel odešel do vedlejší místnosti a tam se oběsil. Jedinou útechou v celém případu, kterou jsme schválně nechali nakonec, je to, že krutý útok přežila šestiletá dívka. Dcera páru se údajně v bytě schovala, díky čemuž se vyhnula jakýmkoli zraněním. Přesto potom, co celou hrůzu viděla a následně musela popisovat skrz dveře matce, která se do bytu snažila dostat, skončila malá dívka v péči psychologů. Víme, že jde o další oběť, která si následky ponese celoživotně. Ale nechali jsme tuto informaci nakonec, aby ono "štěstí v neštěstí" čtenáři třeba vdechnulo trochu té naděje, mezi všechnou tou hrůzou. Však matce zbyla alespoň dcera, a ta má ji... více zde a zde. (2/2020)

Hned v několika aspektech kuriózní případ byl odhalen počátkem roku 2020 v obci Trstice na jihu Slovenska. V nočních hodinách dne 14. ledna 2020 tam na místní policejní stanici totiž přišel osmadvacetiletý muž, který byl evidentně pod vlivem nějakých omamných látek. Překvapeným policistům pak sdělil, že je pachatelem tři roky staré vraždy a tělo oběti má být ukryto v jeho obydlí. Policisté, ač muži příliš nevěřili, vydali se do jeho rodinného domu, kde žil spolu se svou matkou. Tam pak skutečně v uzavřeném, zabedněném prostoru pod schodištěm nalezli torzo ženského těla. To bylo ve značném stádiu rozkladu a bylo zabalené do koberce. V lebce oběti měl být navíc nalezen zaražený nůž a dolní končetiny měly být odděleny od zbytku těla. Podle předběžných informací je obětí Lívie L.(+51 let), která byla naposledy viděna v září 2017. Ona i muž, který se k vraždě přiznal, bydleli v obci s 3700 obyvateli a podle některých svědectví se měla zavražděná žena dokonce znát s matkou podezřelého. Některé zdroje hovoří o tom, že dlouho pohřešovaná žena byla členkou svědků Jehovových, tedy existovala i verze o tom, že mohla neohlášeně odjet do zahraničí. To však vzhledem k dobrým vztahům se svými dvěma dospělými dětmi, které o ničem takovém nevěděly, nebylo pravděpodobné. Zadržený, Štefan (28), je podle starostky obce Trstenice znám svým problémovým chováním a užíváním alkoholu a dalších drog. Dne 17. ledna 2020 jej poslal trnavský soud do vazby a případ je nyní v rukou policie. Chodit tři roky po malé obci, kde žije rodina oběti, navíc bydlet v domě matky s rozkládající se mrtvolou, to už chce silný žaludek...více zde a zde. (2/2020)

Lívie L.(51) - oběť.jpg

Lívie L.

bottom of page