top of page

Wanjala Masten a Evans

28. 7. 2021 (aktualizace 24.10.2021)

Masten a Evans Wanjala - dva keňští sérioví vrazi, kteří nezávisle na sobě byli aktivní v podobné období. Oba si jako oběti vybírali děti. Masten chlapce ve věku 12-13 let, Evans dívky ve věku 10-15 let. Masten je podezírán z vražd možná  až více než 14 dětí, Evans z minimálně 5 vražd. Oba byli dopadeni v červenci 2021 v rozmezí pouhých 3 dní. Evans své oběti unášel na odlehlá místa, kde je poté znásilni a uškrtil. Masten se oběti rovněž unášel, když předtím je byl zvyklý omámit zatím neznámou látkou, rovněž se se u řady obětí dopustil pití jejich krve, než je zavraždil a jejich těla pohodil v houštinách či odpadních stokách.

  • Narozeni: Masten r.2001, Evans ?

  • Nyní: oba ve vazbě

  • Stát: Keňa

  • Počet obětí: Masten 13+, Evans 5+

  • Unikali: Masten 5 let, Evans 2 roky

  • Vražedná aktivita: Masten 5 let, Evans 2 roky

Masten Milimu Wanjala.PNG
Evans Juma Wanjala.PNG

V dnešním článku vám netradičně popíšeme nikoli jednoho, ale hned dva sériové vrahy. Jak čtenář dále uvidí, oba spolu de facto nemají nic společného - nejde o vraždící duo, ale jelikož byli oba dopadeni v rozmezí pouhých tří dnů ve stejném státě, navíc jde o zcela aktuální případy, tedy k nějakému obsáhlému pojednání není dostatek informací, rozhodli jsme se oba případy sloučit do jediného článku.

Než se na samotné případy vrhneme, ještě krátká poznámka ke zmínce, že popisovaní pachatelé nemají nic společného. Ona to totiž není tak úplně pravda. Ano, oba se navzájem zřejmě neznali a rozhodně nejde o žádné vražedné duo, ale přeci jen několik společných prvků najdeme. Tak zprvu mají oba shodné příjmení - Wanjala! Dále oba pochází z Keni, kde byli oba aktivní zároveň, a to minimálně po dobu 2 let, a rovněž způsob zbavování se těl obětí byl podobný. Hlavně se ale oba zaměřovaly na shodný typ obětí. Tím máme na mysli ty nejzranitelnější z nás – děti! Samozřejmě každá vražda zavrženíhodná, bez ohledu na to, zda-li se obětí stal muž či žena, stařec či mlaďoch, blonďák či zrzek, vraždy dětí jsou však přeci jen ještě o něco dál za hranou chápání a mnoha lidmi citlivěji vnímány, proto nechť se čtenář připraví a obrní, dnes bude zkrátka řeč o sériových vrazích dětí, kteří dohromady připravili o život možná až více než 20 obětí, navíc jeden z nich měl velmi specifickou a bestiální singanturu, ale popořadě…

Masten Milimu Wanjala

Dne 14. července 2021 kenští vyšetřovatelé zveřejnili na twitterovém profilu Ředitelství kriminálního vyšetřování (The Directorate of Criminal Investigations-Kenya), že dopadli teprve 20 letého Mastena Milimu Wanjalu, který je podezřelý z toho, že za posledních 5 let zavraždil minimálně 10 dětí ve věku kolem 12-13 let. Své první vraždy se měl podle vyšetřovatelů dopustit již krátce po svých 16 narozeninách, kdy připravil o život dvanáctiletého chlapce jménem Purity Maweu (podle svého pozdějšího doznání prý této vraždě předcházela ještě jedna, spáchaná o 2 roky dříve!). Ve vraždění pak měl pokračovat až do svého dopadení, když jako posledního unesl a zavraždil dvanáctiletého hocha jménem Junior Mutuku Musyoki 7. července 2021. Modus operandi tohoto pachatele podle vyšetřovatelů zahrnoval vyhlédnutí si oběti, kterou pak omámil za pomocí zatím neznámé látky. Poté se Masten Wanjala s obětí přemístil na odlehlé místo, kde se v mnoha případech dopustil barbarské věci, která by jistě šla označit za jeho signaturu, a to, že ještě žijícím obětem pil z žil jejich krev. Právě proto jej sami vyšetřovatelé na svém oficiálním twitterovém účtu nazvali „Krvežíznivým upírem“, čímž se postarali o jeho přiléhavou kriminální přezdívku. Poté, co se pachatel nabažil krve, své oběti zavraždil buď uškrcením či opakovanými údery do hlavy. Nakonec se těl zbavil buď v hustých křoviscích či kanalizačních potrubích.

Masten Milimu Wanjala.PNG

Masten Milimu Wanjala

Bez povšimnutí nesmí zůstat, že Masten Wanjala v několika případech po vraždách kontaktoval rodiny obětí a dožadoval se výkupného za vrácení nezraněných dětí. Tak tomu bylo jak v případě své poslední vraždy (oběť Junior Mutuku Musyoki), kdy po rodině požadoval 50 000 Sh, tak v případě mordu třináctiletého Charlese Opindo Bala, který zmizel 30. června 2021 (předposlední vražda), kdy po jeho rodině požadoval 30 000 Sh. Zda-li to byl poněkud slaboduchý pokus o vylákání peněz, snaha o znesnadnění vyšetřování případně jeho nasměrování jiným směrem, či „pouze“ škodolibá, sadistická kratochvíle, jak ještě více potrápit rodiny obětí a nasát vzrušení z jejich utrpení, není známo. Jisté je, že již ve chvíli, kdy pachatel kontaktoval rodiny s požadavkem na výkupné, jejich potomci nežili, tady o skutečný únos uskutečněný za vidinou zisku šlo jen stěží.

Podle vyšetřovatelů se Masten Wanjal přiznal k zavraždění 12 dětí a svých činů vůbec nelitoval, naopak jim sdělil, že jej vraždění dětí bavilo a užíval si to. Nejčastěji si prý oběti vyhlížel na veřejném fotbalovém hřišti, kde byl často vídaný, jak si buď se sluchátky na uších hraje na svém mobilním telefonu či jak hraje fotbal s dětmi. Většinu rodičů velmi překvapilo, že tento mladík, který podle nich byl sice až moc přátelský vůči dětem a s dospělými se prakticky nebavil, by mohl být něčeho takového schopný.  Zajímavostí jistě je i to, že po brutální vraždě třináctiletého chlapce jménem Aron došlo v osadě Kumukuywa k protestům, které vyústili v zapálení obydlí osoby, kterou místní podezírali ze zabití chlapce. Jelikož je případ ještě velmi čerstvý, ne všechna těla obětí již byla nalezena a identifikována, jak je tomu třeba v případě dvou chlapců, kteří zmizeli z Kitengely a Mlolonga a jejichž těl se prý mladý vrah zbavil vhozením do kanalizace. Dalším takovým chlapcem je třeba Brian, jehož rodina pohřešovala, aniž by tušila, co se mu mohlo stát. Když se pak dozvěděla o dopadení sériového vraha, vzali fotku a odnesli ji na policii, aby mohla být předložena podezřelému. Vyšetřovatelé to skutečně udělali a bez uvedení podrobností a totožnosti dítěte, fotku podezřelému ukázali, načež „Krvežíznivý upír“ jen bez emocí uvedl: „To je Brian. Zabil jsem ho a jeho tělo hodil do vody“.

Masten Milimu Wanjala 2.JPG

Masten Milimu Wanjala

Kolik dalších takových „Brianů“ připravil Wanjala o život, zůstane asi navždy ve hvězdách. Místo řádného prošetření kriminální kauzy se totiž stalo to, že 13. října 2021 obviněný z vazební věznice prchnul! Přes následnou masivní policejní pátrací akci se mu podařilo přesunout z Nairobi do města Bungoma, kde bydleli jeho rodiče, a navštívit je. Synáčkův návrat však nebyl odměněn poskytnutím úkrytu, protože se jej rodiče kvůli spáchaným zvěrstvům zřekli. Uprchlík tedy vyhledal nedalekou náhradní skrýš, kde byl 15. října 2021 vystopován "pátrací skupinou domácích". Dav mladého sériového vraha vytáhnul ven a slovo dostal „soudce lynč“... Než stačila policie zakročit, Masten Wanjala ležel ubitý na zemi. Obyvatele Keni pochopitelně útěk tak nebezpečného pachatele přímo šokoval a podle médií mnoho z občanů požadovalo rezignaci šéfa policie. V souvislosti s útěkem rovněž došlo k obvinění tří policistů, kteří byli v den útěku ve službě. Selhání policie a „spravedlnost“ v rukou davu, tak jen podtrhly skutečnost, že jde o kriminální kauzu opravdu obludných obrysů i rozměrů.

Lynč

Evans Juma Wanjala

Druhým z nedávno dopadených sériových vrahů je Evans Juma Wanjala („třicátník“ – blíže zatím nespecifikováno), který byl dopaden 17. července 2021. Toho vyšetřovatelé podezírají, že mezi 31. prosincem 2019 a 15. červnem 2021 zavraždil nejméně 5 dívek ve věku 10-15 let. Jeho modus operandi byl prostý a ve všech případech téměř totožný. Nejprve si vyhlédl jemu vyhovující oběť na různých místech v Moi's Bridge v okrese Uasin-Gishu, tu pak unesl na odlehlé místo, kde ji napadl, zneužil a uškrtil. Těla poté schoval v do hustých křoví, kde byla ponechána napospas divoké zvěři, případně je ve dvou případech zabalil do pytlů a zaházel.

Evans Juma Wanjala.PNG

Evans Juma Wanjala

Bez zajímavosti jistě není to, že v případě  Evanse Juma Wanjaly nešlo o orgánům činným v trestním řízení neznámou osobu. Evans Wanjala totiž byl již v roce 2018 obviněn ze zneužití dvou nezletilých dívek. Nicméně poté, co byl propuštěn na kauci, na nic nečekal, prchnul a začal se ukrývat. Možná i proto se poté již „nespokojil“ s pouhým zneužitím, ale rozhodl se zneužité dívky, které zároveň představovaly nepohodlné svědky, vraždit.

Body of victim 1.JPG
Body of victim 3.JPG
Body of victim 2.JPG

Těla obětí

Jako první se ztratila teprve desetiletá Stayce Nabiso Achieng, která zmizela na Silvestra 2019. Její zneužité tělo bylo nalezeno podél železniční trati vedle řeky Nzoia 1. ledna 2020. Následovalo zmizení patnáctileté Lucy Wanjiru, jejíž tělo bylo nalezeno houštině. 21. května 2020 se pak ztratila dvanáctiletá Grace Njeri, jejíž rozkládající se tělo bylo nalezeno 18. června 2020 na farmě Soronoi. Čtrnáctiletá Mary Eluza se ztratila 15. prosince 2020 a její tělo bylo objeveno hned další den zabalené do pytle na plantáži Napier, hned vedle přehrady Kapkatet. Poslední známou obětí pak byla třináctiletá Linda Cherono, která byla pohřešována od 11. června 2021 a její tělo bylo nalezeno 15. června poblíž přehrady Baharini. A právě její vražda přivedla vyšetřovatele na stopu vraha. Jedna z bezpečnostních kamer totiž zachytila, jak dívku v den zmizení doprovází neznámý muž, což je dovedlo až na stopu Evanse Juma Wanjaly, který se následně k vraždám přiznal a policistům následně vše na místech vražd při rekonstrukcích předvedl. Bez zajímavosti není to, že podezřelý byl při rekonstrukcích oblečen do stejné kombinézy, jakou měli další policejní technici. Bylo tomu tak z důvodu, aby se minimalizovalo riziko napadení podezřelého rozezlenými obyvateli z okolí, kteří by mohli chtít vzít spravedlnost do vlastních rukou. Vyšetřování případu ještě není zdaleka u konce, neboť vyšetřovatel Peter Kamau sdělil, že po dopadení pachatele obdržel ještě několik hlášení o pohřešovaných či zavražděných dívkách v oblasti kolem Moi's Bridge, které by mohly souviset právě s Evansem Wanjalou, tedy teprve se uvidí, zda-li je pět obětí opravdu celkové číslo. Prozatím soud povolil zadržet podezřelého až do 12. srpna, kdy je naplánováno další slyšení před soudem.

Crime scene 2.JPG

Ostatky jedné z obětí

Druhý z případů budeme i nadále sledovat a článek případně aktualizovat.

  • Facebook
  • Instagram

Copyright © 2009 - 2021 serialkillers.cz

Po plagiátech je aktivně pátráno!

Komentáře
bottom of page