top of page

Craig Price

6. 4. 2023

Craig Price - americký sériový vrah, který během dvou let usmrtil celkem čtyři osoby včetně dvou dětí. Jeho modus operandi spočíval ve vloupání se do domů, jenž se nacházely v blízkosti jeho vlastního domova, načež přítomné obyvatele (ženy a děti) mnoha ranami ubodal, přičemž používal nože, které se nacházely na místech činu. Specifické pro tohoto pachatele je především to, že se vražd dopustil ve velmi nízkém věku. V době své poslední spáchané vraždy mu nebylo ještě ani šestnáct let.

  • Narozen: 11. 10. 1973

  • Není: ve vězení

  • Země: USA

  • Počet obětí: 4

  • Unikal: 2 roky

  • Vražedná aktivita: 1987-1989

  • Přezdívka: "Řezník z Warwicku"

Craig Price court.jpg

V tomto článku se zaměříme na amerického sériového vraha, jehož případ je výjimečný hned z několika důvodů. První z nich je fakt, že se svých zločinů dopustil již ve velmi nízkém věku, čímž se zařadil k těm nejmladším americkým vrahům a někde dokonce bývá titulován jako nejmladší americký sériový vrah. Dalším zajímavým aspektem případu je fakt, že na rozdíl od většiny podobných pachatelů nepochází z nikterak problematické rodiny, ale naopak z rodiny průměrné. Posledním zajímavým faktem pak je, že kvůli jeho případu se odhalila bezmocnost justice při ochraně společnosti před nezletilými pachateli. Jméno dotyčného zní Craig Price alias „Řezník z Warwicku“.

Rodinný background

Ač je to v případě sériových vrahů poměrně netradiční, o dětství Craiga Price lze prohlásit, že bylo šťastné a bezstarostné.  Neexistují žádné zmínky o jeho případném zneužívání, týrání či jakkoli špatném zacházení ze strany rodičů či kohokoli jiného. Naopak, jeho rodiče byli pracující občané, kteří se tvrdou dřinou a pílí propracovali na pozice manažera v K-Martu, respektive administrativní pracovnice tamtéž, což ve Warwicku v té době nebyly pracovní pozice běžně obsazované afroameričany. Ti, kteří Craiga v dětství znali, jej popisovali jako veselého, energického kluka s dobrým prospěchem a zájmem o sport. Zkrátka zcela běžný kluk, který oproti svým vrstevníkům vyčníval jen díky svému vzrůstu (v 15 letech měl 180 cm a přes 100 kg).

Craig_Price_child.webp

Craig Price jako dítě

Navzdory výše uvedenému začal být Price, už ve věku kolem devíti let, fascinován smrtí a myšlenkami na vraždu. Někdy v té době se rovněž začaly objevovat jeho první problémy s respektováním norem a počáteční projevy agresivního chování. Když mu bylo 13 let, měl za sebou již několik loupeží a vloupání, napadení i stalking žen. Rovněž již v té době hojně užíval drogy. Někdy kolem 13 roku věku se také přidal k místnímu gangu.

První vražda

Jak již bylo zmíněno, Price měl ve svých třinácti letech zkušenosti s vloupáváním se do cizích obydlí. Cizí mu nebylo ani stalkování a pozorování cizích žen skrz okna jejich domů. A přesně k tomu došlo v noci z 27. na 28. července 1987, kdy se vloupal do domu 27leté Rebeky Spencer, který se nacházel jen pár desítek metrů, respektive ob dva domy, od domova teprve třináctiletého teenagera

Rebecca Spencer - first victim.jpg

Rebeca Spencer

Rebecca Spencer byla právě ve fázi stěhování, tedy její dvě děti hlídal jiný člen rodiny a ona byla té noci v domě plném krabic sama. Craig Price spící ženu zřejmě nejprve sledoval skrz okno, načež do domu vniknul a vydal se do kuchyně. V ní popadnul nůž a s ním spící mladou ženu nelítostně napadnul, přičemž jí nedal sebemenší šanci útok přežít. Osudné noci jí zasadil celkem 58 bodno-rězných ran! Ženu druhý den našel v tratolišti krve její bratr, bohužel policie neměla žádné vodítko, jak se dostat na stopu pachateli, a tak byl případ časem odložen.

Eskalace zla

Uběhly dva roky a z Craiga Price se stal středoškolák, když v noci 1. září 1989 vniknul do domu devětatřicetileté Joan Heaton. Matce dvou dcer a vdově po seržantovi americké armády, který v roce 1983 spáchal sebevraždu. Patnáctiletý Price byl toho večera pod vlivem LSD a marihuany, což možná podnítilo jeho na dva roky uspané touhy po „krvi“, ač později sám uváděl, že toho večera šel „pouze“ loupit (podle názoru vyšetřovatelů však vstoupil do domu s úmyslem vraždit). Jisté je, že stejně jako v prvním případě s rukavicemi na rukou vniknul do domu oknem, načež se ocitnul v kuchyni. Jenže během zdolávání okna prý stoupl na stolek, který se pod tíhou jeho těla propadl, což učinilo hluk a probudilo majitelku domu. Price i přes způsobený šramot z domu neprchnul, naopak postupoval dál domem, přičemž v kuchyni spatřil nově zakoupenou sadu kuchyňských nožů. Během postupu interiérem domu jej vyrušila Joan Heaton. Nezvaný host na nic nečekal a na nebohou ženu skočil a svou obrovskou fyzickou převahou jí přemohl za pomoci škrcení. Rozruch a křik v domě pochopitelně vzbudil i o obě ženiny dcery, desetiletou Jennifer a osmiletou Mellisu. Dívky však musely prchnout kolem Price, který byl rychlejší a bojující, statečné dívky přemohl. Poté se vydal do kuchyně a za pomoci několika nožů všechny obyvatele domu ubodal. Matce dívek zasadil 57 ran a dcery bodnul 62x, respektive více než 30x. Vrah bodal tak zběsile, až se v hrdle jedné z obětí zlomila čepel nože. Jedna z dívek navíc utrpěla zranění hlavy, to když ji Price udeřil v souboji stoličkou, druhou zas kousnul do obličeje, protože si jej v boji o svůj holý život dovolila kousnout do prstu… Příšerná scéna a představa, bohužel zcela reálná.

Craig Price victims.jpg

Joan, Jennifer a Mellisa Heatonovi

Na konci fatálního útoku, při kterém se Price sám jedním z nožů poranil na ruce, se pokusil zahladit stopy a místo poutíral ručníkem, načež dům opustil a vydal se do domu svých rodičů, který se nacházel opět v blízkosti. Tam se svlékl ze zakrvácených svršků, které schoval v pytli v kůlně, kde byly později nalezeny.

Uběhly tři dny a matce zavražděné ženy bylo velice divné, že se jí dcera, ani vnučky neozývají a tak se je vydala spolu se svojí sestrou navštívit. Dům byl zamčený, auto stálo na příjezdové cestě, ale na zvonění nikdo neodpovídal. Seniorky tak obešly dům a našly odemčené zadní vstupní dveře, kterými do domu vstoupily. Čtenáři asi není třeba zdůrazňovat, jak extrémní a zdrcující objev na ně čekal, stejně jako na přivolané detektivy.

Vyšetřování

Motiv nebyl zcela zřejmý. Šlo o nepovedenou loupež? Nebo snad vraždu z hluboké nenávisti, čemuž by nasvědčoval velký počet bodných ran? Vyšetřovatelé si nebyli jistí, a tak oslovili „profilovače“ FBI, který vyslovil doporučení, že při tak frenetickém bodání je pravděpodobné, že se mohl pachatel sám poranit, že nejspíš bude ze stejné čtvrti, a že stejný pachatel zřejmě mohl spáchat i vraždu, která se odehrála dva roky předtím. Jen o několik dní později dva místní strážníci při běžné kontrole spatřili jim známého delikventa Price s poraněným prstem. Ač jim statný teenager odvyprávěl historku, že jeho zranění vzniklo, když rukou rozbil okénko auta, v policistech to vzbudilo podezření. Naneštěstí, Priceovi bylo teprve 15 let a tak duo policistů zvažovalo, zda se svým zjištěním vůbec mají za hlavním vyšetřovatelem případu chodit. Pečlivě však prošli všechny zprávy týkající se vandalismu, aby ověřili, zda-li skutečně někdo nahlásil rozbití okna svého automobilu v ulici, kterou Price uvedl. Jejich podezření pak zesílilo, když žádný takový záznam nenašli. Za to si detailně prošli jeho záznam trestů, který v nich podezření posílil. Price byl následně vyzván, aby se v doprovodu rodičů dostavil k podání vysvětlení, kde měl detailně odvyprávět, jak to s poraněnou rukou skutečně bylo. Price se držel své historky, a tak byl požádán, zda-li je ochoten podstoupit test na detektoru lži s čímž souhlasil. Jenže neprošel, a tak se na něj vyšetřovatelé zaměřili ještě více a promluvili si s jeho přáteli a známými. A právě jeden z nich jim prozradil, že se mu Price dříve vychloubal svou první vraždou, čímž se stal hlavním podezřelým.

17. záři policisté dorazili s příkazem k domovní prohlídce k domu rodiny Priceových. Během ní pak našli pytel na odpadky, ve kterém nalezli jak zakrvácené svršky, tak nože použité při trojnásobné vraždě a Price byl zatčen.

Craig Price catch.jpeg

Patnáctiletý Craig Price v rukou policistů

Po úvodním zapírání, respektive měnění výpovědí, se Price ke všem vraždám přiznal, přičemž v jeho vyjadřování nebyla podle vyšetřovatelů patrná žádná lítost, ani nějaké vnitřní pohnutí. Naopak o svých zločinech prý vyprávěl velice barvitě a neopomněl zmínit ani to, jak malé dívky před smrtí křičely a prosily jej, aby své běsnění zastavil. Jeho výpověď byla tak šokující, že otec mladistvého vraha musel údajně opustit místnost a vyzvracet se, načež se odmítnul zbytku výslechu účastnit. To co provedl a s jakou lehkostí o tom vyprávěl, vyrážela dech i těm nejzkušenějším policistům a značila jakoukoli absenci pocitu viny.

Nulovou lítost Price prokázal například i tím, že když byl v později v poutech vyváděn z budovy soudu do přítomného davu novinářů a přihlížejících zvolal: „Až se dostanu ven, vyhulím hroznou raketu“.

Právní "marast"

Jelikož však šlo o nezletilce, přes dostatek důkazů a závažnost zločinů, mohl být Price podle tehdejších zákonů státu Rhode Island odsouzen pouze k odnětí svobody do svých 21 let, kdy měl být s čistým trestním rejstříkem propuštěn (a právě hlavně kvůli tomuto případu byl později zákon změněn v tom směru, že za závažné zločiny mohli být nezletilí pachatelé souzeni jako dospělí). Proti možnému brzkému propuštění v tak závažném případě se pochopitelně zvedla vlna nevole, a to jak ze strany vyšetřovatelů případu, dozorujícího prokurátora, tak i široké veřejnosti. Detektiv Kevin Collins, který se účastnil vyšetřování, dokonce prohlásil, že udělá vše, co je v jeho silách, aby zabránil tomu, aby se Price kdy dostal na svobodu. Nebýt nezletilý, byl totiž Price obligatorně odsouzen k odnětí svobody na doživotí. K případu se v roce 1994 kvůli protestům byl nucen vyjádřit i tehdejší americký prezident Bill Clinton, který prohlásil, že by bylo pobuřující, kdyby se Price skutečně dostal ve 21 letech na svobodu. Zde možná trochu odbočme. V této souvislosti se mnohým možná připomene případ českého sériové vraha Jiřího Straky, který rovněž vraždil jako nezletilý. I on se vyhnul vysokému trestu – dokonce tomu nejvyššímu – jen díky tomu, že zločiny páchal jako šestnáctiletý. Nakonec byl odsouzen k 10 letům odnětí svobody, po kterých následoval letitý pobyt na uzavřeném oddělení psychiatrické léčebny, aby se na svobodu dostal koncem roku 2004. I proti jeho propuštění, respektive nízkému trestu zaznívaly silné hlasy nesouhlasu. Ale zpět k Priceovi.

Craig Price při jednom z pozdějších soudních líčení

V nápravném zařízení se údajně choval dobře, dokončil střední školu a měl dobré studijní výsledky. Vybudoval si dokonce takové postavení, že se stal konzultantem mladších delikventů a rovněž mu bylo povoleno natočit ve škole rapový klip, které nakonec obsahovalo výhružné texty, kdy zaznělo například i to, že po propuštění bude pokračovat v "plnění svého trestního rejstříku“…

Nicméně součástí trestu, který mu byl udělen, byla rovněž povinnost podrobit se terapeutickému a diagnostickému psychologickému program, což však Price na radu svého právního zástupce odmítnul. Obával se totiž, že výsledek vyšetření by pro něj nedopadl dobře a stal by se podkladem pro to, aby byl držen v izolaci po delší dobu. A právě kvůli této strategii byl v roce 1994 obviněn z maření výkonu úředního rozhodnutí a pohrdání soudem. Než v této záležitosti soud rozhodnul, byl Price rovněž obviněn v souvislosti s výhružkami jednomu ze zřízenců nápravného zařízení, kde byl držen. Za tyto prohřešky byl odsouzen k dalším 15 letům (z toho minimálně sedmi nepodmíněně) odnětí svobody. Během let pak následovalo několik dalších prodloužení trestu za různé prohřešky, převážne napadení, proti čemuž Price bojoval s poukazem na to, že se jej stát pokouší držet za mřížemi za použití všech možných prostředků - zcela nelegálně. Několikrát se spory dostaly až k Nejvyššímu soudu, ale Price vždy soudní spory prohrával a tak se zdálo, že definitivně bude moci opustit brány věznice až koncem roku 2020.

Craig Price na fotce z roku 2017

4. dubna 2017 však Price vstoupil vyzbrojen podomácku vyrobeným nožem do cely spoluvězně jménem Joshua Davis, kterého bodl. Podle obžaloby se tímto činem měl dopustit pokusu o vraždu. Za to byl o dva roky později odsouzen k dalším 25 letům vězení.

Priceovi je nyní (4/2023) 49 let. Pokud by si odseděl celý trest, který mu byl v roce 2019 vyměřen, neopustí věznici před svými 70. narozeninami.

DALŠÍ FOTOGRAFIE

  • Facebook
  • Instagram

Copyright © 2009-2023 SerialKillers.cz

Po plagiátech je aktivně pátráno!

Komentáře
bottom of page