top of page

Kuriozity ze světa krimi

Hned v několika aspektech kuriózní případ byl odhalen počátkem roku 2020 v obci Trstice na jihu Slovenska. V nočních hodinách dne 14. ledna 2020 tam na místní policejní stanici totiž přišel osmadvacetiletý muž, který byl evidentně pod vlivem nějakých omamných látek. Překvapeným policistům pak sdělil, že je pachatelem tři roky staré vraždy a tělo oběti má být ukryto v jeho obydlí. Policisté, ač muži příliš nevěřili, vydali se do jeho rodinného domu, kde žil spolu se svou matkou. Tam pak skutečně v uzavřeném, zabedněném prostoru pod schodištěm nalezli torzo ženského těla. To bylo ve značném stádiu rozkladu a bylo zabalené do koberce. V lebce oběti měl být navíc nalezen zaražený nůž a dolní končetiny měly být odděleny od zbytku těla. Podle předběžných informací je obětí Lívie L.(+51 let), která byla naposledy viděna v září 2017. Ona i muž, který se k vraždě přiznal, bydleli v obci s 3700 obyvateli a podle některých svědectví se měla zavražděná žena dokonce znát s matkou podezřelého. Některé zdroje hovoří o tom, že dlouho pohřešovaná žena byla členkou svědků Jehovových, tedy existovala i verze o tom, že mohla neohlášeně odjet do zahraničí. To však vzhledem k dobrým vztahům se svými dvěma dospělými dětmi, které o ničem takovém nevěděly, nebylo pravděpodobné. Zadržený, Štefan (28), je podle starostky obce Trstenice znám svým problémovým chováním a užíváním alkoholu a dalších drog. Dne 17. ledna 2020 jej poslal trnavský soud do vazby a případ je nyní v rukou policie. Chodit tři roky po malé obci, kde žije rodina oběti, navíc bydlet v domě matky s rozkládající se mrtvolou, to už chce silný žaludek...více zde a zde. (2/2020)

Lívie L.(51) - oběť.jpg

Lívie L.

Události zajímavého případu, kterému doposud není konec, započaly 7. ledna 2018. Toho dne slavil a popíjel, tehdy třiatřicetiletý Mário Krtička, se svými přáteli v několika barech v Plzni. Když čas uzrál, zavolal si opilý muž taxi, aby jej odvezlo domů.  V něm seděl devětašedesátiletý plzeňský taxiřář, Petr J., který zákazníka předem zinkasoval a zavezl jej domů. Když chtěl poté postarší taxikář za odvoz zřejmě nějaký doplatek, doprovázel opilého Krtičku do domu, kde se mezi muži rozpoutala hádka, která vyústila v smrt staršího z nich. Ač není úplně jasné, jak konflikt přesně vzniknul a jak probíhal, ví se, že útočník, vyzbrojený telskopickým obuškem, taxikáře udeřil minimálně jednou do nosu, do ruky a pak mu dupl na břicho, nebo ho do něj kopl či praštil. Starší z mužů následně kvůli těmto zraněním vykrvácel do dutiny břišní. Mladší z můžů si z potyčky odnesl ránu na hlavě. Těžce zraněného, umírajícího, taxikáře poté našel svědek na chodbě domu. Stopy krve pak dovedly policisty přímo do bytu Mária Krtičky, který si z noci a z incidentu údajně nic nepamatoval. Státní zástupce následně muže obvinil z těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti. Ten se hájil především tím, že napadený taxikář neměl podle svědků doboru pověst a byl často agresivní, navíc prý měl chtít neoprávněně více peněž, než bylo domluveno. Buď jak buď, Mário Krtička byl soudem shledán vinným a odsouzen na 10 let odnětí svobody. Pozůstalým po zemřelém muži má navíc vyplatit 2 miliony korun. Tím však případ neskončil. V srpnu 2019 totiž média informovala o tom, že odsouzený muž do výkonu trestu nenastopil a je na útěku. Bez ohledu na to, zda-li měl na vznik incidentu větší vliv alkohol v krvi Krtičky či chování poškozeného, znamená útěk následující: Krtičkovi propadne milionová kauce, díky které směl do nástupu trestu pobývat na svobodě, odsouzený rovněž ztratil šanci na možnost předčasného propuštění z výkonu trestu, navíc mu hrozí další trestní postih, a to za maření výkonu úředního rozhodnutí. V současnosti je na Krtičku vydán evropský zatykač, tedy pokud muže na fotkách někde zahlédnete, kontaktujte Policii ČR. Existují indicie, že Mário Krtička, původem ze Slovenska, by se mohl schovávat na území Německa... více zde a zde. (12/2019)

Mario Krticka 2.jpg
Mario Krtička.jpg
Mario_Krtička_3.jpg

Mário Krtička

Řeč je o Jesse Osborneovi, který v září 2016 ve městě Townville v Jižní Karolíně v pouhých 14 letech zavraždil svého otce a šestiletého školáka, k tomu další dvě osoby postřelil. Vše se odehrálo tak, že Osborne nejprve v domě zastřelil svého otce. Následně se vydal k základní škole, kde dříve studoval, a na jejím hřišti zastřelil šestiletého chlapce, k tomu dalšího postřelil. Postřelena byla i jedna učitelka. Velice mladý pachatel byl brzy po činu zadržen a v průběhu podzimu roku 2019 proběhl soud, kde byl obžalovaný souzen jako dospělý.

U soudu Osborne uvedl, že činu lituje a dále uvedl, že neví, proč ho spáchal. Zastával se ho mimo jiné i jeho dědeček, který uváděl, že Jesse byl otcem občas v opilost bit, a že byl rovněž šikanován na škole. Proto pro svého vnuka žádal minimální možný trest, tedy 30 let vězení. Naopak příbuzní obětí i někteří příbuzní pachatele žádali doživotí. Přesvědčení, že v rodině panovalo velmi negativní prostředí, které mělo podíl na masové střelbě, potvrdila i jedna ze soudních znalkyň. Jiný ze znalců naopak uvedl, že Jesse Osborne nemá žádné výčitky. Že je dlouhodobe posedlý podobnými školními masakry, že svůj čin dlouhodobě plánoval, o čemž svědčí i zachycená komunikace na Instagramu, kdy projevil přání být nejplodnějším masovým střelcem USA. Dále znalec uvedl, že lítost, kterou teď projevuje je pouze přetvářka. Uvedl rovněž, že chlapec mu líčil jak dříve trhal cvrčkům křídla a končetiny, aby byli bezmocní proti mravencům, že házel žáby o zeď, střílel vzduchovkou na psy, a že má stále fantazie o vraždění.

Buď jak buď, 14. listopadu 2019 si mladý pachatel odnesl od soudu tvrdý trest, po jehož vyhlášení se rozplakal. Rozsudek zněl - doživotní vězení! Jeho obhájce podal proti rozsudku odvolání.

Jaké to asi je, když se v sedmnácti letech dozvíte, že zbytek života strávíte ve vězení? A jaké to je, přijít o dítě rukou vraha? Pramenil pláč Jesseho Osbornea z lítosti nad jeho obětmi nebo nad vlastním osudem? No, mladý zločinec teď bude mít za mřížemi dost času na to nalézt odpovědi na mnoho dalších otázek... více zde a zde. (12/2019)

Jesse Osborne4.jpg
Jesse Osborne.jpg
Jesse Osborne 2.jpeg

Jesse Osborne

Události minulých týdnů opět vyvolaly debaty a zaměřily pozornost na míru násilí, které je v Indii pácháno na ženách. Nejprve bylo ve čtvrtek 28. listopadu 2019 objeveno tělo znásilněné a upálené sedmadvacetileté veterinářky, která se pohřešovala od předešlého dne. Čtveřice podezřelých byla poměrně brzy zatčena, tím však drama rozhodně nekončilo. V průběhu neděle se před policejní stanicí, kde byli podezřelí zadrženi, sešli tisíce lidí a požadovali vydání čtyř zadržených mužů k lynčování. Celý případ vyvrcholil v pátek 6. prosince, během rekonstrukce na místě činu. Zde se pachatelé měli pokusit zmocnit zbraní policistů a ti všechny zastřelili. Zraněni byli rovněž dva policisté.

Na jiném místě Indie, pouhý den před dramatickým završením výše popsaného případu, měla jiná oběť hromadného znásilnění svědčit u soudu. Šlo o třiadvacetiletou ženu, která byla znásilněna v březnu letošního roku. K soudu však  nedorazila, když ji útočníci cestou na nádraží napadli, odtáhli na pole a tam ji polili hořlavinou a zapálili. Mladá žena, která musela projít obrovským množvím utrpení, v sobotu 7. prosince svým zraněním podlehla. Policie v souvislosti s otřesnou vraždou ze zavrženíhodné pohnutky - zakrýt jiný tresntý čin - zadržela pět lidí, mezi nimiž byli i dva muži, kteří čelili obvinění, že ženu v březnu hromadně znásilnili. Z celkem pěti osob, které se měly 4. března dopustit onoho znásilnění, policisté zatím dopadli jen tři. Zbylí dva podezřelí jsou stále na útěku. Co je však ještě horší, obdobné útoky nejsou v Indii bohužel zcela výjimečné...více zde a zde. (12/2019)

Osmadvacetiletý Brit jménem Alexander Lewis-Ranwell byl letos 8. února zadržen, protože vykradl farmu, kdy se navíc přitom měl „chovat bizarně“. Ještě během zadržení varovala matka mladého muže policisty s tím, že její syn je nebezpečný a mohl by po propuštění někomu ublížit. Přesto byl muž o několik hodin později propuštěn. O dalších pár hodin později dotyčný zaútočil na starší manžele, kterým vyhrožoval pilou. Strážníci tedy útočníka opět zajistili a odvezli do CPZ, kde se jim svěřil, že má psychické problémy, načež se jednomu z nich pokusil sebrat taser. Když byl následně telefonicky spojen s odborníky na duševní zdraví, bylo policistům doporučeno, aby byl muž vyšetřen psychiatrem, neboť vykazuje znaky duševní poruchy. K tomu však nedošlo a zadržený byl opět propuštěn. Jen o několik hodin později ubil kladivem tři osoby v seniorním věku! V současnosti, v prosinci 2019, probíhá v této záležitosti soud, kdy obžalovaný odmítl svou vinu s tím, že příčinou vražd bylo jeho duševní onemocnění. Verdikt soudu zatím není znám. Dokážete si představit zoufalství pozůstalých? Co by jim asi britská policie odpověděla na otázku, zda-li nešlo tragédie zabránit? Domníváme se, že výše popsaný postup je jen stěží obhajitelný a zúčastnění policisté mají co vysvětlovat... více zde a zde. (12/2019)

Alexander Lewis-Ranwell.jpg

Alexander Lewis-Ranwell

V listopadu 2019 byla na základě rozhodnutí amerického soudu propuštěna trojice mužů, kteří měli strávit zbytek života za mřížemi.  Konkrétně šlo o  Alfreda Chestnuta, Andrewa Stewarta a Ransoma Watkinse, kteří byli odsouzeni na doživotí za vraždu, která se odehrála v roce 1983 na základní škole v Baltimore. Obětí se tehdy stal 14 letý školák, který byl zastřelen. Odsouzeným mužům bylo v době vraždy teprve 16, respektive 17 let. Soud na základě přezkoumání případu zrušil mužům trest, a ti se po 36 letech ve vězení vrátili na svobodu. "Když jsem se dozvěděl, že nás propustí, rozplakal jsem se. Na tohle jsme čekali celých 36 let. Náš příběh teď začíná, protože se musíme naučit znovu žít.", uvedl jeden z nich po propuštění. Prokurátorka, která nechala případ znovu otevřít, se nespravedlivě odsouzeným mužům za chybu systému omluvila. Zároveň uvedla, že si muži zaslouží mnohem víc než jen omluvu a slíbila, že pro ně bude bojovat za finanční kompenzaci. Pravděpodobným pachatelem činu byl zřejmě, v té době, 18 letý mladík, který byl údajně zastřelen v roce 2002. Nedokážeme si představit pocity mužů, kteří strávili většinu svého života ve vězení za zločin, který nespáchali... Nezbývá než dodat, že dotyčným gratulujeme k nově nabyté svobodě a očištění jejich jména.... více zde a zde. (11/2019)

Alfred Chestnut, Andrew Stewart, Ransom

Alfred Chestnut, Andrew Stewart a Ransom Watkins

Francouzská a skotská policie si v říjnu 2019 uřízla pořádnou ostudu! V pátek dvanáctého byl totiž na letišti ve skotském Glasgow zadržen muž, který měl být údajně podezřelým jménem Xavier Dupont de Ligonnès. Ten měl v roce 2011 zavraždit pět členů své rodiny, které pak spolu se dvěma zabitými psy, zakopal pod terasou rodinného domu ve francouzském Nantes, načež prchnul a začal se před policií skrývat. Již za dva dny po zadržení muže na letišti však museli policisté oznámit, že se ukvapili, a že v případě zadrženého jde jinou osobou, než o hledaného muže. Šlo o člověka, který s případem neměl zhola nic společného. Neměl shodné otisky prstů, neodpovídala podoba a následně ani DNA. Chybou mělo být nesprávné prvotní srovnání otisků prstů a přílišná "horlivost" při činění závěrů. Což o to, mýlit se je lidské a to samozřejmě platí i pro policisty. Horší je to, že o zadržení "podezřelého" mnohonásobného vraha mezitím informovala média po celém světě, což si příslušné policejní orgány určitě za rámeček nedají. Skotské a francouzské policii teď nezbývá, než se dohadovat, kdo za onu ostudu může větší měrou. Podezřelý z pětinásobné vraždy, Xavier Dupont de Ligonnès, mezitím stále uniká. Ne nadarmo se říká: dvakrát měř a jednou řež!.... více zde a zde. (11/2019)

Xavier_Dupont_de_Ligonnès.jpg
Xavier_Dupont_de_Ligonnès_3.jpg
Xavier_Dupont_de_Ligonnès_2.jpg
Xavier_Dupont_de_Ligonnès_4.jpg

Xavier Dupont de Ligonnès

Znáte to přísloví, „tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne“? Tak přesně podle něj skončil život pětatřicetileté mexické krásky jménem Claudia Ochoa Felix, která patřila mezi šéfy mexického gangu jménem Los Ántrax. Jeho hlavní činností spočívala především ve vykonávání nájemných vražd pro mocný drogový kartel Sinaloa, který dříve vedl, dnes již zadržený, Joaquín „El Chapo“ Guzmán. Žena se třemi potomky byla manželkou muže, který pracoval jako dealer právě pro kartel Sinaloa a zároveň byla milenkou tehdejšího šéfa Los Ántrax. Po jeho zadržení pak údajně vedení gangu převzala. Žena, která měla na Instagramu (clau8af) přes 300 000 followerů, a které se přezdívalo také „Kim Kardashian zločinu“, byla nalezena mrtvá v průběhu září 2019 ve svém domě. Ač příčina úmrtí nebyla doposud publikována, bylo zjištěno, že v době smrti měla v krvi alkohol a další drogy. Za jejím skonem tak může stát jak náhodné úmrtí (např. udušení v důsledku vdechnutí zvratků), tak i cizí zavinění. Pro druhé svědčí hlavně to, jaký styl život vedla, kdy pouhý měsíc před svojí smrtí jen náhodou unikla atentátu, když si ji nájemný vrah spletl s jinou ženou. Buď jak buď ne nadarmo se říká: "s čím kdo zachází, tím také schází". My nad osudem této ženy rozhodně truchlit nebudeme.... více zde a zde. (10/2019)

Claudia Ochoa Felix 2.jpg
Claudia Ochoa Felix 4.jpg
CLAUDIA OCHOA FELIX 3.jpg
Claudia Ochoa Felix.jpg

Caludia Ochoa Felix

Případ se odehrál v roce 2013, kdy se jeden čínský podnikatel rozhodl zbavit svého konkurenta. Napadlo ho tedy, že jej nechá zavraždit a v této záležitosti si najal profesionálního zabijáka, který měl za odstranění nepohodlné osoby obdržet v přepočtu asi 6,5 milionů Kč. Nájemnému vrahovi se však příliš nechtělo "špinit si ruce", a tak si za část slíbené odměny najal na samotnou vraždu další osobu. Problém byl ten, že stejná úvaha napadla další tři oslovené osoby... Částka za provedení činu se tak dále drobila, až byl nakonec osloven v pořadí již pátý vykonavatel, který byl naštěstí ještě vynalézavější a napadlo ho oslovit svoji oběť se žádostí, že vraždu budou předstírat. Vystrašený podnikatel se s celou záležitostí pochopitelně obrátil na policii a ta všechny zúčastněné zatknula. V říjnu 2019 soud "šikovné" výtečníky odměnil tresty odnětí svobody od 2 a půl roku do pěti let. Nejvyšší trest dostal objednatel vraždy a první oslovený "hitman". Naopak s nejmenším trestem vyváznul poslední oslovený nájemný vrah, kterého napadlo místo zabíjení raději konspirovat. "Profi vrahům" a muži, který si je najal, tak zůstaly oči pro pláč, zatímco veřejnost se může zmíněným "vychytralým" zločincům smát. Škoda jen poměrně nízkých trestů, mohlo být ještě veseleji .... více zde a zde. (10/2019)

Five chinese hitmans.jpg

Pachatelé před soudem

Obrovskou tragédií skončil v říjnu 2019 vtip, který se rozhodl připravit pro svého tchána sedmatřicetiletý Nor jménem Christopher Bergan. Toho napadlo, že vystraší jedenašedesátiletého Richarda Dennise tím, že se schová na jeho zahradě do křoví a následně na svého tchána vybafne. Bohužel toho dne, jen pár hodin předtím, se jedenašedesátiletý muž ošklivě pohádal s jedním ze svých dalších příbuzných, který mu pak večer několikrát zlostně bušil na dveře. Muž tedy byl ve střehu a po ruce měl pro jistotu svoji zbraň. Nor, který právě přijel do USA nejprve zabušil na dveře svého tchána, aby se následně schoval. Když vystrašený muž otevřel, Nor vyskočil ze křoví a zařval na něj. Ozbrojený muž se instinktivně pozvedl zbraň a vystřelil. Ke smůle všech měl tak dobrou mušku, že jedinou ranou svého zetě usmrtil. Šerif města, ve  kterém k tragédii došlo prohlásil, že šlo o hrozné neštěstí a dodal, že muž kvůli okolnostem případu nebude stíhán. Přátelé zastřeleného muže pak viní z celé události především kulturu zbraní v USA. Ať už za incident může neuvážlivé užívání zbraní, či pouhá shoda okolností, kdy si Nor vybral na svůj žert nevhodný den, jde o strašlivou tragédii pro celou rodinu. ...více zde. (10/2019)

bottom of page