Sérioví vrazi - Sérioví vrazi - Lucian Staniak - Fact or fiction?
Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lucian Staniak - Fact or fiction?

14. 8. 2010
Lucian Staniak
 

 

Obrazek

                                                         Lucian Staniak

 
Lucian Staniak je jedním z nejznámějších sériových vrahů Polska. Jeho rodiče i sestra byli usmrceni při tragické autonehodě ve Varšavě .Řidička, která nehodu zavinila z místa hned po nehodě ujela. Řidičkou byla mladá blonďatá žena, manželka stíhacího pilota polské armády. Žena byla dopadena, ale u soudu byla viny za nedbalostní trestní čin zproštěna. Tyto události spustily Staniakovo vraždění a staly se tak osudnými pro mnoho žen, které se vzhledem podobaly oné řidičce.
 
 
Svou přezdívku „ Červený pavouk“ si získal díky dopisům, které pravidelně adresoval redakcím polských novin. První z nich byl v roce 1964 doručen redakci polského listu Przeglad polityczny. Byl napsán červeným inkoustem a slabým, roztřeseným rukopisem : „Není štěstí bez slz a života bez smrti
Střezte se! Doženu vás k pláči.“
 
První vraždy se Staniak dopustil během oslav dvacátého výročí osvobození Polska od nacistické okupace(Staniak si často k vraždám vybíral státní svátky – policie se domnívala,že buď kvůli velkému počtu mladých dívek v ulicích v tyto dny a nebo , že mu v těchto dnech nebránily pracovní povinnosti) 22. července 1964 v Olsztynu . Obětí se stala sedmnáctiletá studentka Danka Maciejowitzová. Dívka byla znásilněná a vykuchána. Následujícího rána objevil její mrtvolu pohozenou ve křoví zahradník Olsztynského parku Polských Hrdinů.Hned další den putoval novinám  Kulisy další dopis napsaný „pavoučím rukopisem“: „V Olzstynu jsem utrhl šťavnatý kvítek a někde jinde to udělám znova, protože není svátku bez pohřbu.“
 
Druhou obětí se stala šestnáctiletá Anuita Kaliniaková, která byla zavražděna 17. ledna 1965, kdy se konal studentský průvod ve Varšavě. Druhý den došel dopis na policii. Staniak v něm oznamoval, kde zanechal její tělo. Tělo bylo skutečně nalezeno ve sklepě továrny nedaleko jejího bydliště, jak dopis určoval. Dívka byla uškrcena drátem a měla probodnuté pohlavní orgány železným kolíkem.
 
Další obětí pomsty chtivého vraha se stala Janka Popielski. Světlovlasá hotelová recepční z Poznaně . Vražda se odehrála na den Všech svatých, 1. listopadu 1965. J. Popielski se šla toho dne zeptat na místní nákladové nádraží, zda by jí někdo zadarmo nesvezl do nedaleké vesnice za přítelem. Tam už však nikdy nedojela. Staniak jí omámil chloroformem, znásilnil a poté jí brutálně zohavil šroubovákem. Tělo pak nacpal do balicí klece. Zranění, která vrah své oběti způsobil, byla tak šokující, že policie všechny informace o případu potlačila. Policie pátrala ve všech vlacích i autobusech odjíždějících z Poznaně po muži se zakrváceným oblečením, ale bezvýsledně.
Hned den po vraždě, tedy 2. listopadu, obdržely místní noviny Courier Zachodni další dopis.
Dopis obsahoval citaci z románu polského autora : „ Pouze slzy zármutku mohou smýt skvrny hanby, pouze soužení z utrpení dokáže schladit plameny vášně.“
 
Staniakovou čtvrtou obětí se stala sedmnáctiletá Maryška Galazka, kterou 1. května 1966 znásilnil, poté jí rozřízl břicho a zohavené tělo s vnitřnostmi omotanými kolem stehen nacpal do kůlny na nářadí za jejím domem.
 
24. prosince 1966 bylo nalezeno další tělo v pořadí už páté. Tři vojáci nastoupili do vlaku z Krakova do Varšavy. Jelikož nechtěli jet třetí třídou, přesunuli se do prostoru  rezervovaných míst. Když otevřeli jedno z kupé zůstali šokováni ve dveřích. Na podlaze leželo sadisticky zmrzačené tělo teprve sedmnáctileté Janiny Kozielsky. Její kožená sukně byla rozřezána nožem stejně tak jako spodní část břicha a stehen. Obličej a prsa zůstala neporušena jako u ostatních vražd. Vojáci poté upozornili výpravčího a  strojvůdce. Ten rádiovým voláním oznámil nález policii a dostal pokyn bez jediné zastávky dojet rovnou do hlavního města. Tam byl každý z cestujících prověřen, ale ani tentokrát detektivové nenašli žádného cestujícího se zkrvavenými šaty či rukama od krve. Staniak nechal i tentokráte vzkaz, který zastrčil do škvíry ve dveřích poštovního vagonu : „Tak jsem to udělal znovu.“
 
Major Ciznek (který byl pověřen vyšetřováním série vražd), zjistil,že kupé bylo rezervováno pomocí telefonu. Volající muž se představil jako Stanislav Kosielski. Jeho „manželka“ si vyzvedla jízdenky a když jí průvodčí ukázal kupé řekla,že její manžel dorazí později. Ten samý průvodčí kontroloval i jejího „manžela“, ale nemohl si vzpomenout na jeho tvář. Tato stopa ukazovala, že vrah jel nejspíše s obětí ve stejném kupé a tudíž se znali.
V další fázi  vyšetřování této vraždy, major Ciznek zjistil, že sestra Janiny Kozielsky , Aniela, byla před dvěma lety zavražděna ve svých čtrnácti letech ve Varšavě. Policisté se tedy pustili po této stopě.
Při rozhovoru s rodiči bylo policistům řečeno,že obě dívky si vydělávaly tím,že stály modelem v Krakovské škole umění a v Klubu milovníků umění. Také červený inkoust, kterým byly psány dopisy, byl identifikován jako červená malířská barva s ředidlem.
Klub milovníků umění čítal 118 členů. Při výslechu a prověření všech z nich zaujal policii 26 letý Lucian Staniak. Staniak byl překladatel zaměstnaný polským státním nakladatelstvím. Jeho náplní práce bylo i časté cestování, ke kterému měl k dispozici speciální jízdenku k neomezenému využití železnic kdekoliv v Polsku.
Major Ciznek požádal ředitele klubu o otevření Staniakovi skříňky. V té bylo nalezeno několik nožů na nanášení barvy, dále obrazy, kde bylo nejvíc částí malováno umělcovou oblíbenou červenou barvou a také obraz se jménem „Kruh života“. Obraz byl naprosto výstižný : zobrazoval  krávu pojídající květiny, kráva byla požírána vlkem, ten zastřelen myslivcem, myslivec sražen autem řízeným ženou a kruh se uzavíral zobrazením ženy s rozpáraným břichem, z něhož vyrůstal trs květin.
Po tomto nálezu , 31.ledna 1967 Ciznek ihned upozornil Katovické detektivy a ti se vydali 1.února 1967 Staniaka zatknout do jeho bytu. Když však vyrazili dveře, byt byl prázdný.
Lucian Staniak si toho rána již ve vlaku vyhlížel další svojí oběť. Vybral si osmnáctiletou studentku Ústavu filmových umění, Bozhenu Raczkiewicz. Tu kolem 18té hodiny doprovázel na nádraží. Když došli ke kryté zastávce omráčil ji Staniak úderem lahví vodky, na které zanechal jako jasný důkaz svůj otisk. Poté jí rozřízl sukni a kalhotky a pokračoval stejným způsobem jako u předešlých vražd.
Když ho policisté pár hodin poté zatkli, Staniak se bez odporu přiznal ke 20ti vraždám! Policie poté ověřovala jeho pohyb po státě za poslední dva roky a ten přesně odpovídal místům a času, kdy došlo k jednotlivým dosud neobjasněným vraždám. Obžalován a souzen byl však jen pro 6 vražd (ostatních 14 obětí nebylo nikdy oficiálně označeno jako výsledek jeho řádění a tudíž zůstává mnoho otazníků ohledně jeho viny i za tyto vraždy) . Lucian Staniak byl shledán vinným pro  6 vražd a odsouzen k smrti.  Posléze však byl označen za nepříčetného a jeho trest zmírněn na doživotní  umístění do psychiatrické léčebny v Katovicích. ( Tam údajně žije do dnes a stále se věnuje malování obrazů ).
 
Závěrem je třeba podotknout jeden klíčový fakt! Výše popsané je jen příběhem:) Příběhem o vrahovi, který neexistoval. Příběhem, který převzalo mnoho publikací věnujících se tématice sériových vrahů, dokonce i velice důvěryhodných a jinak spolehlivých. Ale přesto pouze příběhem. Naštěstí příběhem. Snad příběhem..viz odkazy v diskuzi pod článkem(thx mr.žok).
 
 

 Zdroje:  Innes,B., Šulc,V. Nejkrutější zločiny v dějinách. Frýdek.Místek: Alpress s.r.o., 2007

              Internet ( trutv.com )

           

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

červený pavouk

(mr.žok, 28. 4. 2013 7:45)

Takže podle toho co jsem si prošel polské fora zabývající se tématem,tak
Łucjan Staniak je smyšlenou postavou.

Re: červený pavouk

(Tomy, 2. 5. 2013 17:57)

Bohužel, polsky neumím, nemohu tak ověřit tvé tvrzení pomocí polských zdrojů. Každopádně už při tvorbě článku mě zarazilo, proč sem nenalezl např. žádné fotografie. Zdroje, ze kterých sem čerpal jsou uvedeny pod článkem..i nové encyklopedie sériových vrahů (netové i knižní) se o něm zmiňují, nikde však není fotka nebo něco, čím bych mohl podložit jeho reálnost. Takže, pokud jde skutečně o fiktivní postavu, tak celý internet a dokonce i jinak dosti spolehlivé knižní zdroje spolknuly tuto "fámu" (včetně mě) i s navijákem:). Pokusím se po tom ještě více zapátrat. Každopádně děkuji za tvůj příspěvek a pokud bys měl konkrétní odkazy na zdroje, kde se toto nějak fundovaně řeší, budu rád, když mi je pošleš sem nebo na mail, který je uveden v "kontaktech".

Re: Re: červený pavouk

(mr.žok, 3. 5. 2013 22:26)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Łucjan_Staniak
http://translate.google.cz/#pl/cs/

Re: Re: Re: červený pavouk

(Tomy, 5. 5. 2013 20:56)

To mi moc nepomohlo:D Wiki:) Psal si o polských forech..??

Re: červený pavouk

(mr.žok, 6. 5. 2013 13:49)

Fiktivní pravda
Redaktoři polského časopisu "Detekyw",prošli archívy soudu,psichyatrických léčeben a růynými spisy bývalé policie a nenašli zhola nic.Navíc noviny,kterým potažmo posilal dopisy ,nikdy neexistovaly.
Článek o tom vyšel ve speciálu 01/2011
Roman Bartosiak
FIKCYJNA PRAWDA
POLOWANIE NA "CZERWONEGO PAJĄKA"

informace :
tak například tady v komentářích
http://psychole-mordercy.blog.onet.pl/2005/12/30/lucjan-staniak-czerwony-pajak/
nebo tady:
http://seryjni-mordercy.tk/printview.php?t=313&start=0&sid=79a59b2f59b81289a70cb10d3f1412e0
Jak už je psáno na Wiki.:
fikce:... první zmínka o "Červenem pavouku" se nachází v knize Michaela Newtona ,Hunting Humans: The Encyclopedia of Serial Killers (1992) a později se objevuje článek od téhož autora na portálu Crime Library.


Re: Re: červený pavouk

(Tomy, 25. 5. 2013 10:07)

Děkuji za odkazy..prostuduju je...bohužel teď nemám moc času. Ale co nejdříve to chci dořešit

Re: červený pavouk

(mya, 6. 2. 2014 14:50)

asi ano alee vypadalo to dost skutecne tak nechapu proc je teda v clancich o seriových vrahech kdyz neexistuje

Re: Re: červený pavouk

(Tomy, 17. 2. 2014 21:08)

VYsvětluje to konec článku....jelikož je tato postava jinak popisována v mnoha publikacích jako skutečný vrah. I já jsem při psaní článku z toho vycházel. Až z diskuze pod článkem a následného prostudování polských zdrojů vyplynulo, že skutečně neexistuje. Článek zde zůstává právě proto....

Realita

(concord, 5. 5. 2013 19:31)

Nie je to vymyslená postava. práve som dočítal časopis Krimirevue2/2011. Je to presne tak ako je to uvedené na Wikipedia.Bol to sériový vrah aazujímalo by ma či ešte žije v tom cvok hauze. Mám dosť silné podozrenie že jeho príbeh inšpiroval nejakého severského autora detektívok k napísaniu knihy. Prečítal som spústu severských detektívok takže teraz neviem názov.Obdobne tam išlo o autonehodu celej rodiny za ktorú sa potom jediný člen posádky- v tom čase dieťa krvavo mstil spoločnosti.V každom prípade v prvom rade za to čo sa tu stalo môže komunistická spoločnosť ktorá nechcela potrestaťvinníčku autonehody. Lesniak musel byť silno naviazaný na svoju rodinu a krivdu sa rozhodol riešiť veľmi zlým spôsobom. Bol to čin zúfalého človeka n aktorý žiaľ doplatiuli nevinné obete

Kruh života

(Wyu, 27. 6. 2011 23:50)

Není někde vystaven nebo aspoň naskenován ten jeho obraz "Kruh života" ? Nevíte někdo? :) Docela by mě to zajímalo.

Re: Kruh života

(Tomy, 29. 6. 2011 10:03)

Také jsem ho hledal (již při tvorbě článku)..ale bohužel nenašel:( Tak jestli ho někdy najdeš na netu, pooděl se o odkaz..:) Pokud na něj narazím já, vložím ho do příspěvku