top of page

Doktore, vražda, jedeme -  Karel Vomáčka

Doktore, vražda, jedeme - obálka.jpg
Doktore, vražda, jedeme - zadek.jpeg

Název: Doktore, vražda, jedeme - Deník policejní, deník výjezdový

Autor: Karel Vomáčka

Nakladatelství: Uniforma

Rok vydání: 2021, 170 stran

Recenze - zatím nenapsána

Publikace Doktore, vražda, jedeme je druhým, doplněným vydáním původní stejnojmenné knihy z roku 1995. Jak podtitul „Deník policejní, deník výjezdový“ napovídá,  čtenář se může těšit na zcela jiné pojetí námětu s „vražednou tématikou“, než je asi zvyklý. Kniha je totiž napsána unikátní formou úryvků z deníku z let 1978-1994, napsaného dnes již zesnulým policejním lékařem pplk. MUDr. Karlem Vomáčkou.

Kniha nabízí autentický pohled na práci policejního lékaře, člena  výjezdové skupiny kriminálky - tzv "mordparty", která vyjíždí na místa vražd, sebevražd a dalších podezřelých úmrtí. Pplk. MUDr. Vomáčka v knize populární, ale zároveň erudovanou formou vypráví o okamžicích, kdy vznikaly kriminální kauzy, které poté hýbaly celou republikou. Čtenáře zprostředkovaně zavede na mnohá místa činu a dá hlouběji nahlédnout do této neobvyklé, dobrodružné a často zajímavé práce, která je však zároveň psychicky i časově velmi náročná a neveselá. Jak sám autor v úvodu avizuje, snažil se knihu od jiných titulů odlišit také tím, že nejde jen o přehled jeho "nejslavnějších“ kriminálních kauz, ale krom nejotřesnějších a nejbrutálnějších vražd (a ano, dostane se i na případy sériových vrahů) záměrně vybral i události jiné, běžnější, které však svou bizarností, tragičností, a často i zbytečností, plasticky a věrně dokumentují tzv. „krvavou paměť města“.

Na novém vydání literárně spolupracoval jeden z nejznámějších českých autorů „krimi literatury faktu“ -  Viktorín Šulc (autor pentalogie Panoptikum sexuálních vražd). Ten knihu obohatil o nové informace k některým případům a o předmluvu a epilog, obsahující vzpomínku na pplk. MUDr. Karla Vomáčku.

Hodnocení (1-5 jako ve škole): 2

KrimiAntik.cz - logo bílá.png
bottom of page